Evo zelim da postavim ovde topik koji sam otvorio na delije.netu a znam da ovde ima onih koji tamo idu redje i obrnuto.

----------------------------------------------------------------------------------
Ovde u Engleskoj je jako popularno gledanje tekmi u pabovima, meni inace vrlo drag obicaj, tako da bih zeleo malo da se pozabavim ovom temom.

Rekao bih da je sve pocelo razvojem satelitske/kablovske televizije. Nikli su silni sportski kanali koji su, zbog jake konkurencije, morali da budu kvalitetni. Kvalitet su postizali najlakse time sto bi otkupili pravo na neki sportski dogadjaj i time onemugucili drugim kanalima da prenose. Tako je obicna televizija (ona sto se provaljuje sveCkim tv detektorima  ) izduvala, kao i gledanje tekmi u fotelji. (Kasnije je satelit postao jeftin pa je svako mogao da priusti i opet da se valjuska po kauchu, ali nebitno). Uglavnom alternativa je bila da se ili ide na tekmu, sto je jako tesko s obzirom da su stadioni puni, ili da se ode u pabinjo, zabode uz sank i naruci pinta groznog engleskog lagera i gleda fudbal.

Kad smo kod lagera.
Lager: svetlo pivo
Bitter/Ale: malo manje svetlo, malo vise negazirano, malo manje hladno pivo. (poznato iz ukrstenih reci  )
Stout: crno (kao i najnoviji izum - Ginis extra cold - crno pivo koje prodje kroz neki hladnjak pa bude ladno ko tastina dusa, mmmm)

Znaci ako vec nisi na stadionu nista lepse nego da skoknes do lokalnog paba sa ekipom, majstor zamraci prostoriju, spusti platno (nekad stvarno veliko) i toci pivo... Kad sam dosao u Ingeland neke 95 prvu tekmu koju sam tako gledao je bio Wimbledon protiv Lestera, tad je Crazy Gang bio u fazonu, a ja ziveo pokraj Wimbledona pa je bilo zanimljivo. Glup fudbal do bola, ali dobro zezanje.

Barmen je obicno neki mladji covek od nekih 50-60 godina, a barmenka je gotovo uvek inspiracija za ljubavnu poeziju, prava "English rose", sa svojih 100 kila u sisama, pa ko voli planinarenje po kamenolomu nek izvoli... Mada pocetkom II poluvremena i kojih sest pinti kasnije, ona postaje sve vitkija...(ne daj Boze da igraju produzetke, dobra je i baba sera) Najjaci su kad ti naplacuju pivo i kazu - dve funte i trideset sest penija!? (ono kao kad bi ti u kaficu riba rekla - pivo toceno je 72 dinara i 14 para) Ti mu das 2.50 funte i kazes uredu je, a on ti vrati kusur i kaze - Nismo u Americi!  

E sad zavisi od paba u kom se nalazis, ali obicno ima takvih likova da su likovi iz Mucki lordovi za njih. Posto sad zivim na jugoistocnom Londonu (najblizi stadion Milvol, 30 minuta peske) tu su stvarno jako cudni ljudi. (Da ni cuveni Pekam nije daleko) Otisao ja sa RedNewcastleom da gledam Valensija - Liverpul u potajnoj nadi da ce dati i Bretford-Milvol na drugom ekranu. Nisu nas izneverili tako da smo gledali Milvola, a samo pratili rezultat na velikom ekranu. Ispred nas je sedeo neki dedica, tu lokalni poznaje se sa svima, normalno i sa barmenom. A do njega sedi neki Paki koji je usao sav oznojen (jadnik se zurio da stigne) sa Liverpulovim salom i normalno gleda Liverpul i komentarise, onako za sebe.
Kaze on tom dedici: "Uh kakva sansa!"
Kad ce deda: "Ma za koga?"
Paki:"Pa...za Liverpul..."
Deda:"Ma kakav kurac Liverpul, ko ih jebe, ja gledam Milvol, ostavi me!"

Bude dobro i za sv. prvenstvo kad ima raznih nacija i prozivke su odlicne, nije lose za promenu, mada su meni najdraze tekme u kupu ili ligama. Bitne tekme cesto pocnu u podne tako da si do petnaest do dva izuven.

Poslednja tekma koji sam gledao bila je Juve-Real, dok su neki uzaludni Englezi gledali Wolvese sa nekim recimo Redingom ili slicno... i pola ekipe navija za Juve pola za Real, a bas na pola metra od mene sedi neki sto se nervira kad Real zajebe ko da je Raulov brat. Mene poceo da nervira, posto sam navijao za Juve i kazem mom ortaku do mene na srpskom (onako pijan) - "kad ga budem pukao nece znati sta mu se dogodilo". Ortak od ovog sto me nervirao se okrene i pogleda me. 5 minuta kasnije cujem on vice kad Real zajebe - Civsha ovo civsha ono...Ptari!  Ali neki kikirescici, majusni, verovatno ono 14-o dete, pa slabo rodilo...

Ja sam imao tu srecu da prosle godine letujem u Grckoj  vreme Svetskog prvenstva, a u tom mestu je sve vrvelo od Engleza. Imao sam i tu srecu da odgledam sa Englezima utakmice protiv Argentine, Nigerije i Danske. Dobro, nisu bili klasicni pabovi jer je ipak leto i dudu dalo da bez majice sedis napolju i gledas tekme. Ustvari, to i jesu pabovi, ali posto je leto stolice su izbacene kao baste, a unutrasnji enterijer odgovara engleskim pabovima.

Nagledao sam se kako se loze, jebi ga, nisam doziveo da ih posmatram i kad gube, ali totalno su opiceni. To su uzdasi slicni svrsavanjem cak kad predju polovinu terena! Posebna prica su engleske ribizle, naravno, sto nije ispod 100 kila nije englesko zensko, ali meni je toliko smesno kako one gledaj tekme. Kao pokretne slike su, mislis da ne gledaju tekmu, a kad se engleski mangupi pocnu sa uzdasima i pokretima, vidis i ribizle kojima se ceo perfomans svodi na podignutu desnu pesnicu i uklopljene usne za "Oooooooo" ili "Uuuuuuuuuu", pa cak i "Eeeeeeee!".

Meni je izgled njihovih pabova takodje posebna prica. Slikao sam se u jednom njihovom, a mogao bi UL da nam nesto napise i na tu temu. Sliku cu da skeniram pa da posaljem.
b]Sve sto zelim u ovom trenutku, igraj Zvezdo igraj i pobedi...[/b]


j0j brate pa sto ga nisi zab'o.... :rofl

Meni lichno taj vid gledanja tekmi odgovara ono opusteno zezanje bla bla...samo sto kod nas jos uvek bar se meni chini nema pabova gde imas ono vise prenosa odjednom tj. mislim da uopste nema pabova koji prenose tekme....Doduse kod nas u kladionicama imas ponekad vise prenosa odjednom ali kladionice nemaju tu dusu koju ima pab...tako da evo ovde javno dajem predlog da svi utrchimo kintu i otvorimo neki takav pab(mozda nam i krene sljaka) :rofl

Sto se tice engleza oni su mi brate najdebilniji narod na svetu, tako da me i ne cudi to na koji nacin prate utakmice, pogotovo kad se zna da su oni svi freneticni kad je u pitanju reprezentacija....

E reci mi brate pa jel se sibaju oni po tim pabovima?!?! mislim ono kao gleamo tekmu Manchester-Liverpool i posibaju se ili.....?!?! to ostavlaju za ispred  :lol:

p0zDrAv!

Odlican topic UL. Mogao bi nesto da napises i o gledanju utakmica i atmosferi u "Ravnoj Gori" u Londonu, ako je vredno price.
Nadam se da ce se ovih dana registrovati jos jedan ex-Londonac, bar je tako sinoc obecao.

I ovde je veoma popularno gledanje utakmica u pabovima/sportskim barovima, s tim sto atmosfera nije ni izbliza dobra kao u Engleskoj ili, pak, bilo gde drugo u Evropi. Ali ipak jeste mnogo bolji osecaj nego da utakmicu gledas kod kuce. Mislim da je prava steta sto se kod nas ne otvori neki sportski bar/kafic  (onaj sportcafe kod Dunava sam namerno Preskocio iz poznatih razloga ...) jer bi to verovatno imalo dobru prodju (mada, ne znam kako bi to izgledalo kad bi cigani, grobari i ostali zajedno gledali tekme ...).

Ja ovde svake sedmice odem 1/2 sedmicno da gledam NBA utakmice u neki bar ali to nije to pa nastojim da se utesim Ginisom i viskijem.

Okupili smo se mi nedavno ovde u pabu bas povodom tekme, zato sto se tekma igrala bez prisustva publike, pa na kraju nije bilo prenosa, ali daj bre smesno je ovde jos uvek sve to...ako uzmes u obzir da prenose emituje televizija Pink...mislim gde je tu 'kultura'?  :lol:
ali zato piva su sve bolja!  namigivanje

;pivo

Све што желим рећи, да куцнуо је последњи час!
Не буде ли Звезде, тада неће бити ни нас!

Kada smo vec kod Pubova i engleskih navijaca. Najveci ludak koga sam ja upoznao u svom nadasve interesantnom zivotu :) bio je jedan Irac koji je sa devojkom boravio u Italiji na onom svetskom prvenstvu '90, pa zapalio preko trajektom i nasao se u Budvi te godine. Mi smo pokusavali, (ortaci i moja malenkost, zajedno na moru te godine) da otvorimo neku flasu piva bez otvaraca a da je ne razbijemo. I nista, nailazi lik, vidi da se mucimo, uzima i to resava zubima. Naravno odmah krece prica upoznavanje i slicno. Krenemo zajedno u neki kafic da gledamo tekmu, a u njemu gomila nemackih navijaca, oni su valjda i uzeli prvenstvo te godine. Kako je lik zaveo red u kaficu za vreme gledanja utakmice njihove reprezentacije (Nemacke) ni muva se nije cula dok nam je objasnjavao na kojim utakmicama je bio i sta je radio. Sve na stranu, ali koliko je taj covek mogao da popije nije normalno... :) A devojka sve vreme coolira i ubija pivo u nenormalnim kolicinama... Zesce lep dozivljaj. :)

Btw. seca li se neko kakav je bio sastav grupe na tom SP koja je utakmice igrala na Siciliji? :)

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

evo brate da ti se ovim putem zahvalim za onu sliku i vrnem ti uslugu
u Palermu se igralo:
Holandija-Egipat  1:1  igralo se 12.06
Irska-Egipat 1:1 igralo se 17.06  
Irska-Holanija 0:0 igralo se 21.06
ili ti jedan deo grupe F, ovde su jos bili i Englezi koji su zauzeli prvo mesto u grupi...

p0zDrAv!

Da ne pravimo sum u temi, zamislite na izolovanom ostrvu od ostatka Italije:
Irce, Engleze i Holandeze... :) To je bio dozivljaj. A da ne skrecemo sa teme o pubovima, zamislite pubove tamo, tada... :)

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

Jedan od najvecih lanaca pabova u Velikoj Britaniji objavio je rat klijentima koji prelaze na suvise socan recnik posle konzumiranja piva.  :)
"Mnogi medju nama, s vremena na vreme, dozvoljavaju sebi po neku malu psovku, ali je vrlo neugodno naci se pored gomile pivopija koje se nadmecu u glasnom psovanju"  :D
izjavio je Tim Martin, osnivac lanca "Dzej di Vederspun", navodeci da ce upozorenja biti stampana i na menijima.  :lol:
U 600 pabova ovog lanca vec su zabranjeni muzika  :zbunjen i uvodjenje pasa, :pandur  ali ne i jedna od tradicionalnih zabrana u Britaniji - pristup dece pabovima. :)

Све што желим рећи, да куцнуо је последњи час!
Не буде ли Звезде, тада неће бити ни нас!

Nije zabranjena muzika, vec postoji neka dozvola za pustanje muzike. Oni jednostavno ne zele da tu dozvolu placaju i time stede, to jest imaju nize cene pica.. psi ne smeju da udju u mngoe barove i pabove zbog higijene (sto je cista glupost) a opet u neke deca ne idu zato sto nemaju dozvolu - pab nije dizajniran za decu, nije siguran za decu, pa da neko ne sruci vrelu supu detetu za vrat ili da dete ne padne sa drugog sprata nije dozvoljen deci ulaz.

Inace bilo je zanimljivo gledati jucerasnju tekmu u pabu :) Nas 7 VS ceo pab. Velik pab ima donji deo sa nekoliko ekrana i sprat na kome su postaljena dva ogromna ekrana samo za fucu, e mi smo bili gore. E sad ide ono objasnjavanje sa barmenom da ja ustvari ne navijam za ove vec samo za Zvezdu, ma daj pivo i cuti...

????, ? ??????? ?? ??? ??????, ????? ???? ??? ? ??? ?????? ?, ?? ?? ??? ???????? :)
Кад Шавија завија,
ЦЕО СЕВЕР НАВИЈА

BELGRADE BOYS - JEDNA GRUPA - JEDAN GRAD !  :ruke  ;pivo

The PRIDE OF BELGRADE!!! :ruke
Кад Шавија завија,
ЦЕО СЕВЕР НАВИЈА

Ste se tice fajta u pabovima u Englandere, za mojih 200 utakmica najmanje nijednom nije viden!
Gledaju ko pickice i jedni i drugi i dobacuju al ono pravo sibenzi,nema.
Kad je Manchester ubio Newcastl-a zadnji put 6:2 :muzika , mi smo bili u pabu "drecali" za united jer smo sve pare na njega stavili, bila su tri debela dzordija :)  i kila nervoze, mada zelja  :jebanje nam se nije ispunila ko sportska!
Najlaksi fajt sa njima je uvece kad su pijani dobrano pa vise nisu ni svesni sta rade, inace cvikaju zbog kazni.Kuraze se napolju jer ne podlezu zakonu izvan ostrva.Steta sto i mi nemamo dobar tim i jaku zemlju za  :boks  ;pivo  ;pljuga !!!
Ja se nisam mogao nacudit ' da stoje svi zajedno u dresovima i gledaju tekmu, jos pogotovo kad bude penal bez veze (jefers) ili gol iz ofsajda(viduka).
Inace, leeds svi mrze, pa bogami onda manchester.
Ove godine svi za Pompey!(predsednik Srbin a menadzer H Rednapp, koja kombinacija za namestanje).
:kafa
jmo svi na stadion Marihuana...

Istrazivanja :

"Redovni odlasci u pab omogucavaju Britancima da smanje posledice stresa, koji donosi savremeni zivot, i zbog toga su oni od vitalnog znacaja za njihovo mentalno zdravlje, :D  tvrdi Kolin Gil, naucnik s Univerziteta iz Lidsu. On smatra da je muskarcima, isto kao i zenama, neophodno da se "izduvaju" i da im to omogucava da u mentalnom smislu budu zdraviji. Gil, koji je sproveo istrazivanje na 90 Britanaca, ustanovio je da bi se vecina njih osecala "prazno" ukoliko ne bi posetili neki od pabova nedelju dana. Vise od 40 odsto ispitanika reklo je da u pab odlazi da bi se ispricali s prijateljima i da bi se opustili u prijatnoj atmosferi. Tek je poneki od njih navodio da je konzumiranje alkohola galvni razlog za posete pabovima."

http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2001/12/18/srpski/G01121701.shtml
http://www.vreme.com/arhiva_html/427/29.html
----------------------------------------------------------------------

Ja mislim da gledanje fudbala po pivnicama i kafanama nikada nece zaziveti u Srbiji.
Letos se fudbal najvise gledao po beogradskim bastama pizzeria i pekara.  :lol:
Oni koji zalaze u pivnice i kafane odlaze tamo zbog razgovora, druzenja i uzivanja u picu.
Државна безбедност брани државу од народа,
Државна безбедност да не сруши се држава!