Kao prvo da se izvinem ako topic nije na pravom mjestu, al mislim da je ok...Par pitanja za delije, koja me bas zanimaju, pa ako moze ko da mi odgovori:
1. zasto delije koriste tokom navijanja nacisticki svabski pozdrav dizanje ruke, a znamo ko su sva svabefasisti a ko srbi i njihov odnos...
2. furate nacionalizam, znaci srbija samo srbija, a ime kluba vam komunisticko, a ime navijaca(turska rijec), da li bi ikad pristali na promjenu imena...
3. sta dodje neko od likova nema veze odakle da je musliman ili hrvat , i navija za zvezdu dodje recimo na sjever da odgleda, da li bi ga prihvatili recimo il tako nesto ili ne...nadam se da razumijete ovo pitanje...

Tnx unaprijed...

PS: cestitke na pobjedi nad grobarima...

Ukratko:

1. Delije je vise sinonima za navijace, mozda je turcizam kao rec ali to nije bitno, ta rec je duboko ukorenjena u srpskom jeziku, na sastanku 1989 je dogovoreno da to ime bude ujedinitelj za sve grupe... Danas vise funkcionise kao sinonim za sve navijace.
A to za Avanti skandiranje, nema veze sa fasizmom, cisto onako fora, mi nismo fasisti, za tu felu imas Banjicu pa ih tamo pitaj... :)

2. Promena imena: NIKADA. To ime je simbol borbe za srpstvo i antikomunizam.

3. Svako ko iskreno dodje i navija za Zvezdu nije bitno ko je i sta je... bitno je da je Zvezdas...

Pitaj sta te sve zanima... Jesi li ti navijac Zelje? Sarajevo je za vas godinama (svetlosnim) daleko u svemu ispred...  :D

Ako si navijac Zelje imam i ja par pitanja za tebe...

poz,
budimir
p.s. Hvala!
p.p.s. Konacno da na ovaj forum dodje i neki normalan navijac Zelje...
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

evo malo i ja da dam odgovor

1. Boze sacuvaj , nismo fashisti ali vecina je ipak nacionalno opredeljena jer ipak je zvezda srpski klub. Mislim da si pogresno shvatio to navijanje.
2.Sto se tice imena , licno ja je nikad nisam dozivljavao kao crvenu petokraku , znak komunizma nego Zvezdu crvenu , mogla je da bude plava, kapiras. Volim taj grb i ovaj klub , odrasto sam uz njega.
Mi smo uvek bili protiv komunizma,pogotovo sada. i promena imena ne dolazi u obzir.To se nikad nece dogoditi.
3.
Quote3. Svako ko iskreno dodje i navija za Zvezdu nije bitno ko je i sta je... bitno je da je Zvezdas...
slazem se sa Forever Ultrasom.

btw kod vas mi je u vasem derbiju , drazi nekako Zeljo od Sarajeva.ali posle Leotara !
poz

alo grolje pizda vam materna sta se vi javljate ko je vama osnovo KLUB??? aa picke

Nisam grobar, neko Kospicar(Manijak). Inace zvanicni nazivi su Horde Zla i Manijaci, ali u Sarajevu smo se oduvijek dijelili na Pitare i Kospicare  :D
Fakat su me ova pitanja zanimala, nije nikakva provokacija , mislim da su pitanja dosta ok, ali ono zna se mislim da je cz ili pfc svejedno komunisticko ime itd, a opet vecina su antikomunisti itd zato pitam to, mada i ja licno kad bi se pitao nikad ne bi mijenjao ime kluba...Ali opet haj znaj... :)

Ultras forever pitaj, nesto sam ti objasnio i na vremepolovu topic delije v hz, posto vidim da mi Zelju blatite na svakom koraku reko da ga malo branim  :D  hehe salim se, naravno za normalnu diskusiju sam tu ;)

Meni licno smeta to Avanti skandiranje, kad vidim te ruke na Severu osetim se kao da sam u Hitlerovoj Nemackoj...al` dobro, ko mene sta pita  :D

Bas nesto razmisljam da za diplomski pisem o psihologiji mase, a Sever i Delije cu koristiti kao ekperimentalnu grupu... :)

P.S. Budimire nadam se da ces pomoci oko rada... :)
..nije ni cudo sto nas mrze, kad smo tako dobri...

Imena Crvena Zvezda, Partizan jesu simboli komunizma, ali u ovom trenutku ih niko tako ne shvata. Jebi ga, tadasnja imena su bila obavezujuca - Jedinstvo, Sloboda, Proleter pa i Zeljeznicar (svako mesto je imalo svoj Zeljeznicar).
b]Sve sto zelim u ovom trenutku, igraj Zvezdo igraj i pobedi...[/b]


Kao prvo,kao debilan topik,lik je to isto postavio i na delije.net i tamo je iskuliran!!!
Drugo,ne razumem zasto odgovarate na tako debilna pitanja!!!
Da necete vi mozda da mu kazete zasto Delije "vole Hicu"!
Meni  smrdi na provokaciju!

Prilozi za diplomski rad:

Ako cemo posteno, sama simbolika Zvezde kao simbola ima duboko utemeljenje i u mitoloskim, ali pre svega u verskim predanjima kako hriscanskim tako i u drugim. Oduvek su zvezde bile simboli moci i snage, a hriscani su u simbolici  zvezde oznacavali Isusovo rodjenje. Naravno da svi znamo na sta se mislilo pod imenom Crvena Zvezda pri osnivanju naseg kluba, ali isto tako je vrlo bitno reci da sama crvena zvezda i nije izvorni i originalni koministicki simbol. Osnovni i jedini komunisticki simboli su srp i cekic. Crvena zvezda je od ranije koriscen u nekim od najvecih radnickih pokreta koji pritom nisu bili i komunisticki, dok su je komunisti koristili ne bi li pre svega time pokazali svoju sirinu (lazni mondijalizam) i prisvojili sve ono sto je bilo levicarsko, a nije bilo komunisticko.
Pri posleratnom osnivanju i reaktiviranju klubova vecina ih je morala staviti na svoje grbove i zastave. Nju je imao i posleratni Zeljo. Mislim da je bitno reci da i svetu imamo nekoliko primera klubova koji imaju to ime od kojih je jedan do skora bio francuski drugoligas.
Ovako mozemo u nedogled i da cepidlacimo sta koje ime znaci, ali mislim i to je po meni najvaznije da je samo ime Crvena Zvezda lepo ime koje se lako izgovara na svim svetskim jezicima (za razliku recimo od Zeljinog imena) i da je van te ideoloske rasprave Crvena Zvezda jedna od najboljih stvari koja se Srbima desilo u zadnjih 58. godina. Promeniti ime neceg mozda najvrednijeg jednom narodu je bespotrebno i besmisleno.
Delije, to jeste turcizam, duboko ukorenjen u srpski jezik i socijalni milje. Delije su kao ratnici i bili uglavnom Srbi koji su u nekom periodu ratovali za turke. Delije su mozda bili jedini ljudi kojima su se divili i turci i Srbi u isto vreme. Mislim da da je ista situacija i danas jer Mi smo jedina navijacka grupa sa ovih prostora kojoj se dive svi.
Dizanje desne ruke je vise stos i mislim da se time ne bi trebalo baviti na neki bitniji nacin. Od kada postoji organizovano navijanje na Severu nikad ideja neonacizma nije uhvatila koren na njemu, a ovo se inace skandira vec vise od 12 godina.

1. Za taj, kako kazes "fasisticki pozdrav" si dobio potpuno objasnjenje od Bude.

2. Ime kluba nam nije komunisticko! "Crvena Zvezda" ne znaci "Komunizam", kapirash? Ne poricem ja da nam je klub nastao u vreme komunizma na ovdasnjim prostorima, ali ono sto je najvaznije, u upravi nam nisu komunjare, kao ni na tribini. "Delije", takodje. Jeste da je rec potekla od turaka, ali na ovim prostorima su se turci zadrzali pet vekova, tako da se dan danas mnogo sta naziva po turskim recima. Inace, u pocetku ( dolaska turaka ) Delije je bio naziv za najelitniju tursku vojsku, da bi kasnije ta rech "Delije" postala sinonim za junaka, za hrabrog, odvaznog jakog coveka. Kapirash? No, danas kada kazes rec "Delije" kod nas, podrazumeva se da mislis na Zvezdinog navijaca. Kao sto Buimir rece, na sastanku 10.01.1989., na pravoslavni Bozic, odluceno je da se sve Zvezdine navijacke grupe i podgrupe ujedine i da budu nazvane "Srpske Delije". Ali, posto ( do tada ) kad kazes "Delije" svakako se misli na Srbe, odluceno je da naziv bude samo "DELIJE".

3. Da dodje neko bio musliman, hrvat, katolik, ili nesto sesto, ako voli Zvezdu, ako se bori za ono za sta se bore sve Delije, nemam nista protiv! Slobodno neka dodje i nek navija sa nama. Bice mi drago.

P.S.: Hvala na cestitkama za pobedu protiv grobara. :)

Nemoj da vas je sramota ili nesto!
Velja :)
Кад Шавија завија,
ЦЕО СЕВЕР НАВИЈА

jooj mislim da sam ovaj topic vido na delije net i isto se upito el vec pocela duuga zimska pauza  :( . i ti kospicar ili komicar da imas malo vise veze s
VANTi STELLa ROSSa!!!

Daj, brate, RWL, moramo biti ljubazni! Ako se provali da je provokacija, osoba ce biti banovana i toliko... Ovako, decko je pitao, u redu je da mu pomognemo.

Upravo tako Bane. Naravno da su svi morali da stave Crvenu Zvezdu na svoje grbove ( ima je i partizan na svom ), ali to danas ne znaci da smo mi komunisti. Dakle, Crvena Zvezda nije simbol komunizma, kao uostalom ni partizan ni rad, ali su ipak morali da nose takva imena.
Rad je dobio ime jer su se komunjare mnogo lozile na te stvar ( radnici, rad, itd... ). Partizan je sinonim za gerilskog borca, gerilskog vojnika, ratnika, pa s' obzirom da su se Titovi ljudi na taj nacin borili tokom drugog svetskog rata, pakistan je morao dobiti to ime...
Takav je slucaj i sa Zeljom, i sa Dinamom, recimo... I tako u nedogled.
Doduse, ima nekih klubova koji nose totalno nekomunjarska imena, ali to su sve klubovi koji postoje mnogo pre dolaska komunjara na vlast... ( Kao npr. Obilic, koji je dobio ime po Srpskom junaku Milosu Obilicu. Klub je osnovan 1924. godine. )

Nemoj da vas je sramota ili neshto!
Velja :)
Кад Шавија завија,
ЦЕО СЕВЕР НАВИЈА

Ovo je pitanje naravno provokacija. Postaviti takvo pitanje pripadnicima Naroda koji je pravedan umirao u Kraljevu, Kragujevcu, Mitrovici, Jasenovcu , pa i Bergenu i Auswitzu, te mnogim drugim nacistickim logorima i stratistima tokom Drugog svetskog rata - ne bi trebalo da ima mesta na ovom forumu. Narod Srbijansko-Crnogorske federacije, kao i Narod Srpske - dakle ne samo Delije - uvek je osudivao fasizam. A to sto medju nama nema hrvata i muslimana {zaboravio si siptare}, to je zato sto volimo , postujemo ili makar trpimo sve narode Sveta, ali ne i one koji ce nam raditi o glavi do Kraja Vremena.
 hrvati su ljudi, al kasnije

tako je, Raspucine...
sta si ti doso ovde da seres, kospicaru, pogledaj prvo svoje navijace koji seru nesto o bosanstvu a glavna pjesma im je "ubi srbina". sta se tu pravis englez, delije jesu srpski navijaci, uvijek su bili i uvijek ce ostati. zato 90% nas srba s druge strane drine navija za zvezdu, zato sto je zvezda olicenje srpstva. tebi ako to smeta, ti nemoj navijat za nas i gotova stvar.
ja licno ne bih volio da medju zvezdinima navijacima bude muslimana ili hrvata, ipak se zna ko su delije. da se ne pretvaramo bezveze, mi smo srpska grupa, vi ste muslimanska i to je tako. ne moramo da se volimo, ali mozemo da se postujemo
..ne moze brze, jurimo 30...

Nema potrebe da se decko iskulira jer je krajnje korektan i nadam se da je zadovoljan odgovorima. Hooligan i Bane su jednostavno sve objasnili.

A to za fasizam verujem da nije provokacija, samo kad se setim sta su ovi iz UF bulaznili... pitam se da li smo svi Srbi...
b]Sve sto zelim u ovom trenutku, igraj Zvezdo igraj i pobedi...[/b]


Ja fakat ne znam zasto je pitanje provokacija, nije mi to bila namjera nego fakat cudno, pogotovo avanti pozdrav, cak je i jedna djevojka rekla da ne voli to. ako pratite malo sire navijacku scenu, isti pozdrav koriste irriducibili navijaci lazia, a znamo da su oni fasticki nastrojeni...Nisam imao namjeru nikoga da uvrijedim, nego ciste me zanimalo, a ti iz ss, mozes da navijas za koga hoces, to je tvoja stvar, isto kao i moja za koga ja navijam.Samo jedna ispravka, sam si rekao da je zvezda srpski klub a mi muslimanski, mi nismo muslimanski nego bosanski klub ;).I govoris ne moramo da se volimo al mozemo da se postujemo a onda psujes  :( .
Isti topik jeste bio na delije.net, al tamo imam ban, zbog druge stvari, posto ocigledno nijedan topik tamo ne moze proci bez politike i psovanja svega odreda onome ko nije delija...Pitanja cisto navijacki postavljena, i mislim da nisam nikoga uvrijedio...ako jesam sorry..
Pozdrav...

Quote from: "Forever Ultras"Ukratko:

2. Promena imena: NIKADA. To ime je simbol borbe za srpstvo i antikomunizam.


vidi

Konjusar,

okani se politike i prestani sa besmislenim provokacijama, a ako istes odgovor samo od ... (ma koga bilo) to onda mozes da uradis putem privatnih poruka, logicno - onima koji imaju elementrane logike.

p.s. bez replike moli.

Ovako,
Pokusacu da ti malo odgovorim mada se to mnogima ovde nece svideti jer istina jeste takva. Sto se tice ExYu, mi smo sa Slobom raskrstili na samom pocetku. Bilo je pokusaja mnogij politickih partija da nas prisvoje, secam se tekme kada je Seselj i likoviiz njegovog SC(ch)P pokusali da udju na Marakanu sa svojim zastavama sto im nije dozvoljeno. Cak se i jedan nas vodja (pokojni, tadasnji) uclanio u njegovu partiju ali se kasnije isclanio iz iste i presao kod nekog drugog... Onda je Vuk Draskovic imao uticaja u vreme 09. 03. 1991. pa su mnogi i organizovano ucestvovali na tom mitingu... Kasnije su pokusali nesto crveni ali nikada nisu imali dovoljno upliva. Dakle, nikada nije postojala neka direktna veza poput one BBB - HDZ i daleko od toga. Postoji informacija koju sam proverio i na moje cudjenje jeste istina, da su Delije u neku ruku i bile organizatori (zvanicni) 09.03. 91. ali o tome nekom drugom prilikom.

Imas jos i zastave iz Barija i barjake koji su noseni... Daleko od toga da su se svidjali Slobi & Co. Dakle, pitaj Bauera i ekipu sta su glodari vikali BBBima na cuvenoj tekmi na kojoj su cepali reklame par godina pre Maksimira... :) kada je bio onaj navijacki voz nakon sacekivanja Torcide sa sendvicima... :)

Nema veze izmedju nas i Njega. Veruj mi... Nikada je nije ni bilo...

poz,
budimir
p.s. Pitaj konkretnije, sta god te zanima iz tog doba...
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

Quote from: "Hooligan"Daj, brate, RWL, moramo biti ljubazni! Ako se provali da je provokacija, osoba ce biti banovana i toliko... Ovako, decko je pitao, u redu je da mu pomognemo.



Nemoj da vas je sramota ili neshto!
Velja :)

Ok,tolerancija,smekerica,... ;pivo

Nego,ja ti spremio gajbu piva! :ruke  namigivanje