Posle ovog navijackog zakona vrlo je moguce da ce i u Srbiji da se pojave Casuals grupe koje bi mogle lako da zajebu ovakav zakon. Naime u Nemackoj, Svajcarskoj, Engleskoj vec nekoliko godina postoje Casuals ili krace receno c-ekipe koje su stvarno dobre i organizovane. Brojnost je uglavnom oko 40-60 ljudi, manje - vise. Sta je zapravo Casual? Recimo kad bi neko bio neupadljivo obucen (kacket, sesiric, polo majica, ili duks) bez salova i ostalih obelezja kluba, bez klupskih boja i ostalih sranja, a u dusi bi ipak ostao pravi navijac i fajter.

E sad to ima i nekih svojih prednosti. Praksa je pokazala kad si tako obucen na ulazima i ovako murija te ponekad pregleda vise puta i stvarno si sumnjiv nego neko ko na sebe nabaci 5 salova, taj je vec "obelezen". Druga prednost je kad si isto tako obucen mozes slobodno da se kreces po gradu niko te ne drka, a i mozes da upadnes u bilo koji pab/kafic. Drugo je sto mozes recimo da povedes ekipu od 20 ljudi iz c-ekipe upadnes u neki pab koji je pun navijaca u dresovima/salovima i ako nema mnogo murije mozes da ih razbijes i pobegnes i tako se slegne prasina.

E sad, dobre marke sto casualsi nose: Aquascutum, Paul & Shark, Henri Lloyd, Lacoste, Thomas Burberry, Prada, Stone Island, Armani, Lonsdale...

Stvari su uglavnom skupe do jaja, ali onaj ko nema kinte da ih priusti ne mora da nosi bas ove stvari moze i nesto drugo, bitno je kakav si navijac a ne ono sto nosis. Ipak sustina pojma casual ostaje ista.

U c-ekipama ima recimo ljudi razlicitih statusnih nivoa, imas obicne radnike, a imas i direktore banaka, menadzere koji isto vole da se biju... veliko je to zadovoljstvo.

Mislim da ima dosta forumasa koji se isto tako osecaju i mogli bi dosta da dodaju.

Evo recimo jedne slike, malo huligani, malo casualsi.


Zar stvano neko misli da kod nas moze casual da funkcionise ?
to vise kod nas moze da bude moda ili foliranje ili sta ja vec znam ali ne nesto sto ce skrenuti paznju zandara sa te osebe kao potencijalnog huligana.
A zasto ovo kazem.
Iz prostog razloga sto nas otprilike na utakmicama ima do 1000 u kopu zatim jedine ozbiljnije navijacke grupe su iz BGD i kada uzmemo da je vecina prvoligasa iz BGD i da jedina zaosta urbana sredina je pored BGD, Novi Sad i eventualno Nis.Mozemo da zakljucimo da niej neki problem pandurima da popamte sve huligane sa bgd tribina sto je uostalmo vec sada slucaj.Kako moze recimo u lucane da dodje ekipa od 40 casual ljudi na dan tekme i da se posle sranja ne opazeno izvuce kada se zandari znaju sa sve 2000 stanovnika ?Ili kako u BGD kada ti pandur kaze:"Gde si ti na prosl edve utakmice nije te bilo " kako ti da glumis casual koji nema veze sa zapaljenim barom 10m od tebe ?
Da mi imamo ligu slicnu ENG gde recimo London ima 10 M stanovnika i od toga 60% se oblaci casual iako ne ide na tekme i naravno pandur u londonu nemoze da te prepozna posto si ti ozx manchestera,liverpoola,newcastle ili nekog drugom milionskog grada. A kod nas gde je prosecna vrednost odece na pojedincu ispod 50 e neko u odeci od 400 e i vise ne da bi upadao u oci nego ...
Casual kod nas moze da prolazi kod klinaca i kod nebitnih likova jel svako ko ide par godina na utakmice dobro ej upamcen od brke i Co. Jel ako smo mi uspeli vec da upamtimo par njih tek su oni nas dobro prostudirali jel oni ne skidaju oka sa nas.

Apsolutno se slazem sa Aiwom. Prvo, taj engleski fazon casual je nastao upravo tamo iz jednog drugog razloga a to je njihova izopacenost. Ja stvarno ovde ne mogu da zamislim tipa direktora banke ( recimo Ljubu Mihajlovica alias siptara) koji ode posle tekme do Majdana i zapocne razvaljivanje kafica. Drugo, bato ne bi te se peglao a da nisam napadnut u "P&S" ili "Lacosti" kad jedan komad garderobe kosta ko 3 prosecne plate u Srbiji. Englezi ( uf jedva cekam komentare vasih iz engleske ) su definitivno bolestan narod. Slusao sam jednog psihologa koji tvrdi da im usred nedostatka kolonijalizma tj. pada njihove imperije poceo da opada sistem vrednosti (generlano ). a plus da su na njihovim selima i dalje prisutni incestoidni brakovi pa na to dodaj atmosferske prilike pa da te vidim da ne skrenes. Ipak mislim da su Srbi i dalje miroljubiv naroda koji nije bas sklon nasilju bez ikakvog povoda (osim ako nije rakija u pitanju)
imice, na zaboravi da si mi skinuo nevinost, zauvek tvoja M. Uzelac!

Vidi baka sta kaze!

Salu na stranu, da se i ja slozim sa Aiwom i bakom, Casuals kod nas ne moze da prodje jer ima malo navijaca, svako ko ima reputaciju huligana je dobro poznat i pandurima i protivnickoj grupi. Pri tome mislim na nas, UF i smrde iz komsiluka. Meni u principu casuals ne smeta, neki put i odem na tekmu obucen u tom fazonu (naravno, ne u tim firmiranim, jer je bar meni to jos nedostupno), ali ipak na mene utisak ostavlja ekipa sa salovima, kapuljacama i navijackim majama i dresovima.

Mnogo ce proci vremena da se kod nas isfura taj fazon, jer su nam stadioni prazni, slabo je navijaca, tako da neke podele medju navijacima jos su bespredmetne, sto se ove tematike tice.
b]Sve sto zelim u ovom trenutku, igraj Zvezdo igraj i pobedi...[/b]


Casual stil kod nas- logican ishod svega.Ne u skorije vreme ali za par godina sigurno. Stvari jesu skupe ali nismo mi indijanci, svako moze da odradi kombinaciju
ada Granicar postane zakon, Irac je tvoja duznost
(kradja autorskih prava!)

Casual je engleska rijec, zapravo znaci  ''obican''. Uvijek se je pratilo direve i uvijek smo bili tu negdje, bar

Moram priznati da ovaj casual stil koji se vidi na fotkama i nije
tako losa fora.Dapace...Neki od njih izgledaju kao da su sad
dosli sa maturske veceri ;))) a ono...   :batine
Bice toga i kod nas sve vise i vise.Jeste da standard jos nije na
tom nivou da svi mogu da furaju Burberry ili recimo Prada ali
uvek ima kombinacija,sto rece Mauzer.

DOK SRCE KUCA U NAMA
TI ZVEZDO NISI SAMA...

Vlado mislim da nisi u pravo sa konstatacijom da moze svako da kupi jel uopste se ne radi o tome da li moze ili ne moze stoji da velika vecina moze ili moci ce.Nego je poenta da ti kada izadjes na ulicu utopis se u sve one prolaznike koji prolaze tuda i daizgledas kao deo ne zainteresovanog sveta za danasnju utakmicu.A sad ti zamisli nas 50 sa fancy stvarima da se pojavimo negde u gradu pa izgledali bi ko vanzemaljci.To ti je otprilike ko kada odemo preko pa kada u nasim nike patikicama i trenerkama i sta vec nosimo izgledamo  ko vanzemaljci.Dakle ako vec pricamo o casual onda to treba da bude ono sto velika vecina ljudi kod nas nosi i to ona vecina koja glumi postene gradjane.

Quote from: "Aiwa"Vlado mislim da nisi u pravo sa konstatacijom da moze svako da kupi jel uopste se ne radi o tome da li moze ili ne moze stoji da velika vecina moze ili moci ce.Nego je poenta da ti kada izadjes na ulicu utopis se u sve one prolaznike koji prolaze tuda i daizgledas kao deo ne zainteresovanog sveta za danasnju utakmicu.A sad ti zamisli nas 50 sa fancy stvarima da se pojavimo negde u gradu pa izgledali bi ko vanzemaljci.To ti je otprilike ko kada odemo preko pa kada u nasim nike patikicama i trenerkama i sta vec nosimo izgledamo  ko vanzemaljci.Dakle ako vec pricamo o casual onda to treba da bude ono sto velika vecina ljudi kod nas nosi i to ona vecina koja glumi postene gradjane.

Da se za vrijeme va

Grobari uopste nisu problem,ni poenta ove price.Mi cemo njih da zgazimo i ovako i onako...pa makar bili obuceni i u skafandere!  :D

Evo slike Bande Bazel koja isto se bavi Casualom.










Quote from: "Aiwa"Vlado mislim da nisi u pravo sa konstatacijom da moze svako da kupi jel uopste se ne radi o tome da li moze ili ne moze stoji da velika vecina moze ili moci ce.Nego je poenta da ti kada izadjes na ulicu utopis se u sve one prolaznike koji prolaze tuda i daizgledas kao deo ne zainteresovanog sveta za danasnju utakmicu.A sad ti zamisli nas 50 sa fancy stvarima da se pojavimo negde u gradu pa izgledali bi ko vanzemaljci.To ti je otprilike ko kada odemo preko pa kada u nasim nike patikicama i trenerkama i sta vec nosimo izgledamo  ko vanzemaljci.Dakle ako vec pricamo o casual onda to treba da bude ono sto velika vecina ljudi kod nas nosi i to ona vecina koja glumi postene gradjane.

Gresis u tom smislu sto cela ta prica oko casuals-a pre ide ka razlikovanju od vecine nego ka utapanju u vecinu. Da je suprotno, huligani (konkretno za Englesku pricam) bi jednostavno obukli dres, stavili sal i utopili se u 90% onih koji idu na tekme. Oblacenje casual garderobe (markirane) je doslo s vremenom, tako da danas apsolutno ne mozes biti clan ekipe (huliganske) ako ne nosis jake brendove. U Engleskoj su nekad nosili i Lonsdale i FP i mnoge druge marke ali se sve danas vrti oko Stone Island (pre svega!), Burberry, Aquascutum, CP (zabarska firma koja proizvodi SI ali posebna linija je samo CP), Armani Jeans, Prada, Evisu...
Kod nas ce to neminovno doci, posebno sto i nasi ljudi pate od skuplje garderobe a jos posebnije- sto se slazem sa Ultras Hajdukom- moras pratiti trendove ako zelis da budes shvacen ozbiljno
Kad se pojavi u ozbiljnijim kolicinama pomenuta garderoba u Bgd-u (a to ce se desiti u skorije vreme) vise ce je uzimati navijaci nego domaci fency-likovi (provereno)
ada Granicar postane zakon, Irac je tvoja duznost
(kradja autorskih prava!)

@ KIza lion

Care ali lonsdale ti nije casual marka!!To nose oni skinheadsi a oni nisu casual!! ;pivo  ;pivo

Uh kako dobra tema !

Mislim da ne treba potceniti engleze,kao narod su nenormalni ali za fudbal i stadion tate.Setite se onih odlicnih dokumentaraca o njihovim navijacima od pre par meseci i u njima se provlaci ta tema oblacenja.Setite se lika koji kaze da je kupio jaknu od 400 funti da bude lepsi od protivnika,nenormalno zar ne?,ali njima puca za sve one koji ne kapiraju.Odnosno oni imaju svoj fazon i svoje ideje i furaju to, znaju sta hoce,nije to samo u stilu ima se moze se.Zakljucio bih ne moras ih voleti ali ipak moras respektovati.
Sto se tice casual stila tu vec treba imati u vidu da ce se on sve vise provlaciti na nasoj tribini hteo to neko ili ne.Vec sada ima likova u kopu koji furaju karirane kackete ala barberry tj. ne znam jesu li originali ali nebitno jer kod nas marke nece igrati ulogu.Osnovno ce biti kakav stav prema ovo zauzme jezgro nase grupe jer ljudi posle lako prihvataju izgled vodja i zele biti u trendu pa i pod cenu da ne znaju poentu  ili svrhu svega(jednostavno karakteristika naseg naroda).Osnovni problem u sirenju ovog stila je izgled i kolorit nase tribine.Sigurno da je iznad svega izrazena nasa zelja da tribina bude u nasim bojama koje dodatno podgrevaju emocije i nase i protivnicke.Jednostavno sal je neizbezan deo koreografije pogotovu sto mi nemozemo bez sarpata,koje su uzgred receno prelepe u zadnjih godinu dve.Rekao bih jednostavno da biti ne primecen ili obican nije u duhu nase tribine,mi volimo klub,volimo i da iskazemo tu pripadnost sto casual ne dozvoljava u potpunosti.Pa i na ostrvu nije retkost da navijaci razviju bar salove i oboje kop u svoje boje npr. seltic.
Konacno dodao bih da dobre fazone i dodar stil svakako treba prihvatiti ali i isti modifikovati i prilagoditi nama kako ne bi gubili deo originalnosti  i onoga sto je dobro tj. onoga po cemu smo prepoznatjivi.

Pozdrav !

odavno  nisam procitao bolju temu,pravu navijacku...
dosta toga je ovde napisano sa cime se i slazem...ali nije istina da casual stil nije zastupljen kod nas...naime,sve vise likova sa severne tribine se oblaci u tom fazonu...pa sve zadnje stvari sto su se radile bile su u casual fazonu...pocev od onih plavih ribarki (kako zovem one kapice) pa do ovih novih prsluka bbrs...
dok grobari npr. ne znam da li su culi za casual...dobro treba ih razumeti...
pozdrav do subote..
..opet traze Radovana brata,
al' zakucashe na pogreshna vrata...

Nije toliko bitno da li se oblaci u casuals fazonu, vec da je u potpunosti duhom u C. A takvih je kod nas jako, jako malo...
b]Sve sto zelim u ovom trenutku, igraj Zvezdo igraj i pobedi...[/b]


Ne znam zasto mi uvek kopiramo nekog treceg. Napravimo mi neki nas fazon. Da po tome budemo karakteristicni. Mislim ove robne marke su haos i ja volim da ih nosim. Medjutim nemaju svi mogucnost da ih kupuju i nose. To bi bile samo blede kopije originala. Bas bi bili smesni. Ne znam karirani kacket Made in Novi Pazar. Mislim da nas stil trebamo da zasnivamo na nekim drugim osnovama ali...


P.S. nove pozadine i ikonice
www.geocities.com/fcredstar2004/download.html

Stef to je tacno sto kazes...na severnoj TRIBINI se vidjaju takvi likovi

ALI....bilo kom liku na severu da pridjes i pitas ga sta to furas ZABARSKI ili ENGLESKI stil..ja dajem glavu 100% ce ti reci ZABARSKI..znaci niko ne voli na SEVERU da se identifikuje sa ENGLEZIMA nego sa ZABARIMA...znaci SMEKERSKI stil...FARMERKE, POLO MAJCICA, KACKET i tako to to se vidja PUMA itd...znaju svi nasta mislim...te MARKE koje spominjete...za njih niko na severu nije cuo bar 80% ljudi nego znaju za...PUMU, ADIDAS, NIKE, od sportskih od elegantnih VERSACE, ARMANI, TOMMY HILFIGER mozda POLO..BOSS sigurno itd itd itd...

i da jos..NEKO je spomenuo da mi znamo da napravimo KOMBINACIJU pa fala kurcu da znamo...proso sam dosta gradova u evropi..i mogu bez blama da kazem..da u BEOGRADU ljudi izgledaju ELEGANTNIJE i SMEKERSKIJE obuceni od mnogih EVROPSKIH metropola pogovoto ovih SEVERNIH...nije samo INTRIGA da ti obuces MARKIRANO nego sto je najvaznije moras da znas da sklopis to sto nosis tu prvenstveno mislim na BOJE..sto ovi sa severa ne znaju nikako :nene


________________
ITALIAN STYLE RULZ!!!

Sto ja volim Replay farmerke :D
RIGINAL FANS

Ja vidim ovde u svabiji,vise i vise nose te marke LONSDALE;UMBRO;FP(ima bas neka marka zove se "HOOLIGAN STREETWEAR") itd itd, ali bre ove svabe su ti picke,oni se kurce samo zato sto nose te marke,ali bre kad je tuca oni trce ko pizde! vidim ovde u stuttgartu,oni nisu slozni,bas pre par dana jedan na tribini dobijo po picki a drugi gledaju kako drugar dobije batina,a obuceni u casual! sad vec i klinci ovde pocinju sa tim stajlom!
eto ja samo hteo da kazem kakva je situacija u nemackoj(stgt)!!!

kod nas kako ce biti ili kako jeste nemogu nista da kazem.posto retko kad odem na utakmicu od zvezde(idem na fakultet,nisam indijanac) namigivanje ! idem ponekad ako zvezda igra u blizi ovde,onda idem na gostovanje, i tad su zvezdasi uvek imali dres,sal,kapu itd...

toliko od mene!
poz