Mislim da ce ovaj topik jako obradovati mog drugara Nikolu, Cirishkog Dahiju.
Bilo je to prvo inostrano gostovanje Delija, ali ne i poslednje, kako su mnogi ocekivali. Gostovanje samo po sebi nije nista posebno, ali je bitno ka prvo od pet te sezone.  

Zvezda je u Beogradu igrala 1:1 sa ciriskim Grashopersom i mnogi su vec otpisali (jedini :) ) beogradski klub. Od mojih prijatelja niko nije hteo da ide u Cirih, uglavnom zbog obaveza. No Zvezda se treba pratiti svuda - a i ako ce to biti jedino inostranstvo sa Zvezdom ove godine bolje da odem nego da ga izduvam. (koliko sam pogresio) Tako da sam uplatio preko neke agencije i zaputio se u Cirih. Jedan, mozda i dva busa Delija su krenula uz pomoc kluba, velika vecina je nosila nove crvene dzempere prvi put napravljene (bile su one suskave jakne Delije Sever itd.) Uopste kop je izgledao odlicno, no o tome kasnije.

Mi smo imali miran put do Zabarije. Jedno stajanje kod Sl. Broda, jedno u Sloveniji gde nismo platili pivo pa je bilo natezanja sa brkatim pandurima. Sve u svemu prenocili smo u Lido di Ezolo, Izolo jebem li ga i krenuli put Svice ujutro. Usput se "kupovalo" po pumpama Kad smo usli u Svicu prvu stvar sto je neko uradio je bacio rolnu papira - u fazonu "E nije vise cista" jak huliganski ispad  
(Bili su neki stariji likovi u busu sa mnom koji su na Severu uvek stajali u gornjem kop-u, tada je kop bio iza gola na sredini, a oni su uvek bili gore i pevali su umobolne pesme tipa Sedim u camcima peco sam sarani...e sad ja tripujem da je neko od njih sa Liona, pa Lionac ako znas vici) Ti likovi su uglavnom i dizali atmosferu u busu.

U Cirih smo stigli nekoliko sati pre tekme, ali smo se uglavnom smarali u relativnoj blizini stadiona. Culi smo da je bilo frke sa siptarima u centru. Kad smo se vracali ka stadionu tramvajem, nas 3 jedan ogroman momak iz Sarajeva i jedan iz Knina, trandza je bila puna navijaca Grashopersa, nesto su pevali a kad smo mi usli prestali su. Kad smo mi izasli nastavili su. Ovaj lik iz Sarejeva je stvarno velik...pazi koliki je smor bio da je jedna od bitnih stvari koju napominjem tada bilo i to sto smo se svadjali sa prodavcima zastava da Crvena Zvezda treba da pise na srpskim a ne yu zastavama.

Na stadionu ok navijanje, jedan siptar je prebijen, nije se moglo nista vise uraditi jer kako pridjes ogradi dobijes sprej u oci od onih pandura sa slamnatim stitovima!!!??? (posle su BBB imali istovetna iskustva), Svis-Dojce su dobili 4 komada u bulju (Pancev, Radinovic, i dva puta Robi) mi smo primili jedan nakon sto je Dika odbranio penal neko je pritrcao i stavio ga. Nakon tekme smo slavili u nekom pabu i zaspali u busu ko bebe...

...budim se ja tako i vidim da stajemo na neku pumpu, pisa mi se ne vidim na oci. Bilo negde oko 4 ujutro. Tek kad sam se ispiso provalim da smo vec u Zabariji i to na pumpi gde radi jedan covek koji upravo toci gorivo,...hehehehe...posle par godina sam prodao tu veeeeliku Milanovu zastavu za dobre pare, a imao sam hrane i pica do Beograda.  

U Trstu kupujemo baklje i palimo 4, 5 ispred busa pred polazak. Na grani zajebavamo one sa ZG tablicama koji su izduvali od Atatalnte. Negde pre Slavonskog Broda zaustavlja nas murija zbog brze voznje. Tada su se vec zvali "redarstvenici". Majstor parkira nas bus uz jedan vec zaustavljeni i zapocinje razgovor sa "redarstvenicima" kad provailmo da je taj drugi bus ustvari bus Delija (svi u tim crvenim dzemperima) Suca drzi mikrofon i vodi navijanje. Tu jedan lik iz naseg busa otvara zadnja vrata i pali baklju, Ovaj drugi bus je flipnuo i unutra gorilaju najstrasnije tako da se cini da bus moze da se prevrne. U tom momentu ovi redarstvenici trce u svoja kola i mi nastavljamo put.

Retko kada je povratak zanimljiviji od odlaska.

Kako ste stekovali baklje, gde ste ih kupili? :)

Baklje smo kupovali zato sto je to bio gotovo jedini nacin da se dodje do njih. Nisu se mogle tako lako nabaviti. Secam se da su se kupovale 'na pasos', t.j. neko da broj pasosa i onaj Slovenac sto ih je prodavao u Trstu zapise u neku svoju svesku br. soske. Normalno jedan da br. a ostali kupe na njega. Ja sam licno kupio baklju da je zapalim za Novaka. Drugu sam zapalio u Trstu.

Bukurest (Zvezda-Lion) '97 ili '98? Ne secam se ni sam vise.

Tog dana stigoh iz Pariza - odakle sam se ranije bio zaputio i u Metz na vec znani mec, no Brze pruge Francuske i Pariza bejahu Pre brze za mene (haha zakasnio/pogubio se ...), a posto sam tamo potrosio sve pare, bio sam prinudjen da putujem busom u Bgd (25h), nisam ni dosao kuci, dogovorio se sa ortakom i nazad na stajgu - na novih 25-30h voznje.

Na stajgi vec klasicne scene, skuplja se ekipa (zbilja dobra - sve stariji likovi), cirka se i kupuju zalihe za put, tu je bilo i nekih manjih incidenata sa murijom, ali nista vredno pomena. Pred polazak je bila prava guzva - po mojoj proceni vozom je krenulo oko 900/1000 ljudi, mislim da je bilo nekih 9/10 krcatih vagona (kupei su bili dupke puni kao i hodnici), a i Savija rece fotoreporteru ekspres politike da ocekuje najmanje 800 Cigana, sto ce reci da je ovo neka realna procena jer je bilo prica i o 2500 ljudi. Pri tome, nisam siguran o kojem je broju rec, ali je otislo i nekoliko autobusa, kao i privatnih Kola.

Putovanje je proteklo u guzvanju, cirkanju i povremenom pevanju, uskoro je pocelo i povlacenje rucnih (prvu je povukao decko iz naseg kupe - inace jedan od vodja 'vitezova') - panduri su ga pokupili nakon sto se prethodno sam prijavio i vratili ga polomljna nosa. Kasnije je, kao po obicaju, potezanje preslo u praksu pa smo stajali svakih ... na granici je bilo dosta problema jer je masa ljudi bila bez pasosa ili sa isteklim pasosima (jedan decko iz naseg kupea se provukao legavsi ispod sedista), tako da je na granici Skinuto najmanje 50 ljudi - izmedju ostalih i moj ortak, kasnije mi je pricao da su polomili tu lokalnu stanicu te da su ih potrpali u bus i pravac Bgd.

Po dolasku nas cekaju dva koridora pandura na samom izlasku iz voza. Izlazimo, tu se pali i jedan zuti (mali) dimnjak, u jednom trenutku me pandur sa boka hvata za jaknu i vuce prema sebi (iz meni neznanih razloga) ja ga u cudu gledam i pitam ga 'u cemu je problem' - on cuti, ja se istrgnem i pruzim korak u masu. Kao sto se da predpostaviti, imali smo pratnju do mesta (rezervata) odredista, naravno, svi su se pogubili po gradu i nalazili razno-razne zanimacije.

Po dolasku na stadion, zatekli smo smo navijace Dinama iz Bukuresta, iako njihov klub nije igrao njih se, u kopu, skupilo sigurno 500 - tinjak, navijali su prilicno glasno i bili su prijateljski raspolozeni, cak su klicali Srbiji i Zvezdi, tako da sa njim nije bilo nikakvih problema. Kao sto se ocekivalo francuske devojcice se nisu pojavile. Tako da je atmosfera bila prilicno smorna (stara prica) sto zbog putovanja koje je trajalo sigurno 30h, sto zbog nedostatka rivala na tribini.

Na tribini nije bilo incidenata sem kad je jedan decko iz naseg kupea (inace radovac - kupe nam je bio 'visenacionalan!) polomio sediste i tu su skocili panduri i poceli da ga biju, mi smo pritrcali i smirili situaciju te je doticni ipak pusten bez privodjenja sto je bila namera Organa.

Povratak do stajge je protekao u povremenoj pesmi i pokusaju da se pobegne pandurima u nameri kako bi se kupilo 'gorivo' za povratak kuci, tu se negde zbio i jedan manji incident kad je nekih 5-6 likova iz jedne sporedne ulice pocelo da nas provocira i gadja kamenjem (ne znam ko su bili ...), nisu bili vredni nekog cimanja a i njihova murija se zaletela i uhvatila dvojicu odvalivsi ih od batina.

U tome stizemo na stajgu i trpaju nas u voz - nisu dozvoljavali ni da kupimo alkohol, tu smo odlucili da bas necemo da podjemo po njihovom voznom redu, tako da cim je voz krenuo, istog momenta je povucena rucna, i tako 5/6 puta na samoj stajgi, tu su vec popizdeli i doveli masu pandura u punoj opremi i pripretili da ako se ponovi ulecu unutra, naravno, po polasku rucna je ponovo povucena, i opet, i opet, ali ipak nisu krenuli u fajt.


U samom povratku bih izdvojio dva dogadjaja. Po prelas (

Radzo,imam samo jedno pitanje-jesu li Delije na tom gostovanju radile sklekove ispred stadiona?

Propustio sam taj deo jer to nisam ni video, sklekove :D   ko, kako, zasto? Nasa grupa je stigla neposredno pred pocetak utakmice, e sad ne znam kad je to bilo?!

Pozdrav

Za malo da nevidim ovaj topic.

Trazio sam svuda izvestaj iz Ciriha hvala UL. Samo si mogao malo vise o svemu. Ono sa shiptarima me zanima posebno. Jel to bilo kod glavne stanice?? Danas bi ih bilo mnogo vise.  

Ja se ne secam vise te utakmica jer sam imao jedva 12 godina. Posto mi je dosao ujka iz NS'a da gleda utakmicu moja keva  je sredila karte prvi i zadnji put. Zena je usela u sred navijackog kopa skakavca ako se moze nazvati tako.

Secam se da su pi*** gadjali Diku svacim. :bes Tad sam poludeo i da nebi bio moj ujka odvalio bi ih sve od batina! :batine  Ma da i nije toliko smeshno jer i dan danas im prosek prve ekipe 18 godina.

Da dodam gol za svajcarce je dao svaba Peter Kecle. Ako se ne varam on je dao i gol u Beogradu iz slobodnjaka. Ali ko ga :jebanje  .

Daj te vise toga  

NO SURENDER!

Pa ne znam sta vise...

Ne secam se ni ja vise svega.

Secam da je kop izgledao odlicno, tribina onako uz sam gol i da smo i mi gadjali pandure plasticnim flasama :zbunjen da smo krali kobasice sa samog rostilja, a prodavac nas je udarao po prstima, da je prva ekipa uletela na tribinu trkom i izgazila sve pred sobom, da je Pancev isfolirao penale, da smo "kupovali" salove u Trstu, ne znam sta je tacno bilo u gradu sa siptarima bili smo samo oko stadiona, da je trener Skakavaca bio onaj s' podocnjacima sto sad trenira Bajern, da je neki lik hteo da kupi od mene sal a ja ga nisam dao - kako sam bio glup, secam se da smo im pevali 'Aufiderzen', i na to se navikli pa pevali i Drezdenu i Bajernu :)

Bila je to jedna od najvecih utakmica u to vreme. Nesto slicno kao sa Laciom nedavno, ako ne i vishe. Za mene je to bio poseban momenat. Tog oktobra 1982 godine cale me je vodio na moju prvu tekmu. I to protiv Barselone. Naravno, tada je neumoljiva zvezda bio Maradona. On je bio otkrice tih godina, ono sto je bio Ronaldo (a ponovo i sada pomalo) , Figo i Zidan u isto vreme. Mozete zamisliti na sta su licili prilazi Marakani u to vreme. Kada malo bolje razmislim, haos je bio slican. Ono sto sam bio prvo zapazio jeste ogroman broj autobusa, cini mi se iz cele bivse yu. Pa onda panduri na konjima, koje do tada nisam vidjao.

Ja sam cekao samo momenat da ugledam kada ce istrcati moji tadasnji idoli:Dika Stojanovic, Pizon i Dule Savic. Jednom me je prilikom cale odveo na Zvezdin trening, dosli smo negde taman na kraju. Isli su prema svlacionicama, a onda su stali Dule i Pizon, potapsali mi po ledjima i pikali 2-3 puta sa mnom u moju gumenu deciju loptu.
E sada sam ja dosao da ih gledam i uzivo.

Sada morate shvatiti da ja ovde ne mogu da vam prepricam "ultra" dozivljaje, nego jednostavno ono sto me je navelo da toliko volim Zvezdu.

Sama tekma je pocela uzasno. Vec u 10 minutu Maradona je dao gol. Drugo poluvreme taman sto je pocelo primili smo i drugi, pa i treci. Igrali smo izgubljeno, barem koliko se ja secam, a onda... Onda je izasao Dule Savic koji je i pored ocajne igre dobio ono "Duuule Savic" od celog stadiona. Usao je Janjanin. Zvezda je pocela toliki presing kakav sam retko video. Janjanin je za dva minuta postigao dva gola. Bilo je 3:2 za Barsu. U igri su se nasla i Bosko i Milko (kome su ovo bili pocetci u Zvezdi). Pizon je driblao po sredini, Repcic se muvao na krilu, izgubismo loptu, a i poslednju nadu. Suster nam je dao i cetvrti gol.

Ipak to je bila utakmica kakva ce se pamtiti. I pored poraza. To je ipak za mene tada bio najbolji klub (jedan od najboljih) u Evropi. Secam se velikom aplauza i tuznih sagnutih glava igraca koji su dali sve, sve, sve od sebe.
Lavovski.

Revans je bio na TV, 2 nedelje kasnije. Prva je dala gol Zvezda, drugo poluvreme i Bosko Djurovski. Opet velika nada...Na zalost, stvari su ubrzo dosle na svoje i izgubili smo (realno) 2:1. To je bio kraj te sezone, ali ipak carobno.

Jeli tada igrao Milos Sestic - Sele?

Evo bas sam upitao Godru zna li sta je bilo sa Sheletom, jer je definitivno bio u Zvezdi i te i prosle sezone i odgovor je povreda. Te sezone Shele je odigrao samo 6 tekmi, a osim Barse, propustio je i dve predhodne evropske protiv Lillestromme-a.

UL ta agencija koja je vodila u Cirih zvala se "Maja" i radila je uglavnom sva nasa putovanja.

Inaceone prsluke koje je spominjao UL, oni suskavi koji se spakuju u sopstveni dzep. Imam jedan kuci, uspomena iz Minhena. :) Ajd napisacu secanje iz Minhena kada stignem... za kaznu!  :)

Da, Maradona je lobovao Diku (starog) kod juzne tribine. To je bila i moja prva velika utakmica. Gledao sam je sa istoka.Tada sam bio 2-3 razred osnovne...

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

Jeste "Maja", ali za Sofiju. Sto se tice Ciriha ne secam se. Stani bre, ko drzi Maju? Ciji cale? Joj, Bobijev? Ajde napisi For. Ult.

Radila je "Maja" i Sofiju ali i sve ove utakmice one sezone kada smo uzeli KES. :) Ja sam sa njom isao u Minhen a sa Putnikom vozom iz Zemuna u Bari (trajekt). Da li je u pitanju bio cale ili keva nekog od nasih vise se ne secam. Raspitacu se kod ortaka pa ti javljam.

Vidim da je u modi prisecanje na onaj cuveni sastanak tamo na Oazi. Meni je najbolji predlog bio: Bitange. :) A najvise glasova imao je Ultras posle Delije...

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!

Forever Ultras - Mislim da su "Majom" isla i moja dva najbolja ortaka u Minhen, pa ih mozda znas - Dzoni (357) i Djoka, duga kosa, zulufi uvek zelena fajerka, bio je sa Ultras Fontana posle, transparent Delije Beograd na srpskoj zastavi...

Sa Fontane sam znao nas najveci navijacki transfer Ultrasa, a mislim da znam o kome se radi  Nikako da stignem da ispisem taj izvestaj. :tuga Ja sam tamo isao sa dva svoja ortaka, i nisam imao bradu, kao danas, kao i dvadeset kila vise (takodje danas)... Loodilo na pumpi usput kada smo se cimali sa pandurima. Inace, kerovi u Nemackoj su me na toj tekmi privodili zbog pokusaja da preskocim ogradu i dohvatim nekog majmuna sa sahovnicom... mislim, ne samo mene, par nas. :) Stadion na koji se silazi dole kao Marakana i koji smo ispunili onako, celu jednu tribinu.

Bile su Nislije sa nama u busu... pisacu detaljno.

poz,
budimir
lavoljub Muslin! Jedan je Slavoljub Muslin!!!