Nadjoh zanimljivosti koje je napisao Hatori Hanzo. Meni je ovo vrlo interesantno. Mogao bi Alvkungen nesto da napise... pozdrav za njega.

Evo i Hamzovog :) teksta:
Djurgarden - Hamarby
Sve me mrzi da napisem izvestaj, ali evo napokon.
Utakmica se igrala pre desetak dana, bio je neki radni dan, mislim cetvrtak. Igralo se na stadionu aik-a koji je najveci stadion i svi svedjani igraju evropu tamo. Inace, cele sezone djurgarden velike tekme igra kao domacin na "råsundi" pa su navijaci zbog toga u nekom vidu bojkota. Na tekmi nisu imali zastave zbog toga.
Hamarby ima nekoliko grupa ali je sve zamrseno, svi su bajen fans-i, malo tvrdje jezgro su bara bajare a oni se vec dele na hamarby ultras i casualse.
Ultrasi su smesni, deca. Mnogo su glupo povukli ostru liniju izmedju ultrasa i huligana. Jedni farbaju drugi se tuku. Meni je to smesno. Ultrasi se cimaju oko koreografija (imaju fine), farbaju, seckaju, siju... ali nemaju nikakvih dodirnih tacaka sa spoljnim svetom. Situacija je uzasno glupa. Zbog toga im te koreografije i nemaju neku vrednost. Bar ja tako vidim, sta im znaci bilo sta od toga ako se to radi iz nekakvog fazona, pogresnog shvatanja stvari, otkud znam. Mogli su isto da se istripuju da budu skejteri ili crtaci grafita, ne znam po cemu su oni ultra?! Zaboravio sam da spomenem da imaju i tu neku grupu ultra boys, to je tek strahovito smesno. Na domacim tekmama samo oni stoje na tribini iza gola, ostali su na bocnoj tribini. Oni su isto takvog shvatanja, isto decurlija. Ako naletite na slike, uvericete se o cemu govorim. Na sajtu hamarby ultrasa ima mnogo fotki. Izuzetak su nekoliko bas starijih ljudi koji odlicno kapiraju fazon i odrzavaju vezu izmedju casualsa i ovih, i svesni su svega ovoga ali jednostavno znaju da zive u takvoj zemlji i to je to.
Casualsa ima do 80 i imaju sasvim dobru ekipu. Bio sam na nekoliko tekmi i par puta sam ih video u bas dobrom sastavu, pre ili posle akcija. Ima npr. ljudi i od 40ak godina koji su u toj ekipi za fajt. Ima likova koji ne izgledaju naivno. Kakvi su na delu stvarno ne znam, verujem da su niza liga u odnosu na zemlje koje imaju ozbiljne casual scene. Deluje kao da se suvise loze na engleze i vidi se da se ponekad malo vise primaju.

Djurgardenovi se zovu jankaminerna. Nemam pojma sta to znaci. O njima nemam neke malo blize informacije. Hamarbyjevi kazu da su ovi verovatno trenutno najbolji. Sto se tice podele medju navijacima, ista je kao i gore sto sam opisao.
I dobro, nasao sam se sa poznanicima iz hamarbyja i tu su bili tradizione distanzione roma, prijatelji sa ultras hamarbyjem. Njih cetvorica, dobri likovi, kao da nisu zabari. Jedan je imao cak 50 godina, drugi 45 i dva malo mladja lika. To me je iznenadilo. Smesno mi je bilo sto sam cuo pricu od druga, navijaca hamarbyja, ovi TDR su hteli da prave koktele, trazili su nozeve...  Da nismo prisustvovali rimskom derbiju dva meseca pre toga i tuci nedaleko od stadiona, mozda bih i ja ozbiljno shvatio tu pricu. Svedjani jesu, i ubili su se od objasnjavanja ovima da to ne ide tako kod njih... Dosli u svedsku da se mangupiraju. (kad smo kod tog derbija, moze generalstab da napise storiju a ja cu laksi deo posla, sa tekme dan ranije) Uglavnom, i romanisti i svedjani su se uvek iznenadili kad bi culi za koga navijam i svi su bili nesto radoznali. Mnogi ljudi su mi cak postavljali i konkretna pitanja, ocigledno da prate nas rad. I mnogo svedjana desnicara se lozi na srbe, to je veoma interesantan podatak. Jedan je bas fanatik, nosi pravoslavni krst i zna o srbima neverovatno mnogo. Svi se interesuju za arkana na severu, delije u ratu i relaciju sloba-navijaci. Prilicno smo na dobrom glasu ali mislim da jos mnogo stvari mora da se popravi da bi se sve to pretvorilo u pravu istinu, a ako budemo dobro radili, prilicno je lako prestici mnoge i zauzeti ozbiljnu poziciju na nekoj zamisljenoj evropskoj navijackoj sceni.
Da se vratimo na desavanja. Pre tekme se odigrala tuca 50-50 posto su hamarbijevci iznenadili djurgardenove i dosli ispred njihovog paba koji je u skroz drugom delu grada, odakle su oni. To je iznenadilo i policiju pa se tuca odigrala bez problema. Svidja mi se sto su hamarbijevi priznali da su popili batine ali kazu da je bila dobra tuca. Fotki nema, nece ih biti dugo jer puno vode racuna o tome, policija je odlicno organizovana (ispred stadiona su uhapsili oko 30 ljudi zbog tuce) Pre dve godine je u stockholmu u jednoj ovakvoj tuci nastradao navijac geteborga. Od cistih batina, nikakvog oruzja. Od tada im je jos zajebanije.

Na stadionu hamarbijevi imali 500 barjaka sto je izgledalo bas lepo, i manju bakljadu.
Djurgardenovi imali neku jako nerazumljivu i glupu koreografiju. Pokusacu da postavim slike.
Dobro navijaju i jedni i drugi tokom tekme, zavisi navijanje od desavanja na terenu. Ja nisam ocekivao vise, prijatno sam iznenadjen ambijentom s obzirom na mentalitet ljudi iz skandinavije, njihovu hladnocu i odsustvo bilo kakvih emocija. Imam utisak da su zabari ocekivali malo vise, prvi put su bili u gostima dok su ovi redovni u rimu na derbijima.
Na kraju tekme jedan super detalj, tribina se prazni i jedan lik skroz u drugom uglu krece da skuplja barjake. A jedan od romanista, covek od 45 godina i jedan od vodja curve sud krece da skuplja barjake po tribini iako su tu bili klinci i svi ostali. Mislite o tome...
Zaboravio sam da naglasim i da imaju neke zanimljive melodije koje nemaju drugi evropljani a ostatak su uglavnom zabarske obrade.
Sve u svemu, zanimljivo s obzirom na zemlju u kojoj se desava.

Posle toga, nekoliko dana kasnije sam bio na hamarbi-helsinborg i bila je odlicna atmosfera na njihovom stadionu. Pobedili su nesto puno, 6-1 na primer pa je delom i zbog toga. Opet uzimam u obzir mesto desavanja, podneblje kad kazem dobra atmosfera. Ne bi nikad smela nama da bude dobra atmosfera ono sto se moze videti kod svedjana! Pre tekme 40-40 sa gostima iz juzne svedske i hamarbijevi su ih prebili. Na stadionu oko 100 gostujucih navijaca, smesni. Daleko je pa nisam mogao da vidim kakva im je ta ekipa sto se suprotstavila ovima.

Sad sam tek video topik i potrudicu se u narednim danima da iskopam malo vise materijala i eventualno predstavim par grupa tj. njihove akcije, slike itd...


Quote from: "KizaLion"Nadjoh zanimljivosti koje je napisao Hatori Hanzo. Djurgardenovi se zovu jankaminerna. Nemam pojma sta to znaci. O njima nemam neke malo blize informacije. Hamarbyjevi kazu da su ovi verovatno trenutno najbolji.)


Pre dve godine je u stockholmu u jednoj ovakvoj tuci nastradao navijac geteborga. Od cistih batina, nikakvog oruzja. Od tada im je jos zajebanije.

.


Djurgårdenovi se zovu Järnkaminerna. Ja bi to preveo kao Gvozdene Peci (furunice :)  ). Ne znam dal su najbolji, ja bi ipak prednost dao AIK - ovoj firmi.
Sto se ovog drugog tice,  nije tacno da je od cistih batina, dobio je stanglu u glavu. ubili su ga upravo AIK-ovi..

Toliko za pocetak...

FIRMAN BOYS  -  AIK

Evo njihovih najinteresantnijih akcija od osnivanja 91. do 2000. kada je text koga cu prevesti pisan:

Sep 92.

Na putu  za Århus(Danska) gde su igrali tadasnji KPK, puca im guma na autobusu ispred lokala gde se clanovi neke sekte okupljaju i spaljuju ceo lokal do temelja.

Sep. 93

Po prvi put ucestvuju u Ligi Sampiona. Susret u Pragu protiv Sparte obelezile su brojne tuce sa domacim navijacima.

Juli 94

Za vreme SP u USA ulecu u jedan restoran u Stokholmu u kome su Djurgårdenovi gledali utakmicu i zestoko ih masakriraju. Krv se na zidovima restorana mogla videti do pisanja ovog texta, dakle 6 godina kasnije.

Dec. 95

Neredi u Globen areni za vreme hokejaskog derbija protiv Djurgårdena. Uzrok je bilo uletanje 20 tak specijalaca na tribinu i onesvescavanje jednog navijaca. Tuca sa policijom koja biva izbacena iz hale. Posle meca, njih 15-tak se zalece i tuce protiv 200 navijaca Djurgårdena  na sanici metroa.


Mart 97.  Veliki neredi u Barseloni gde su igrali revans KPK ( Barca je prethodno Zvezdu izbacila). Tuca sa domacima uz veliko ispoljeno nasilje...

Sep 97.  Tuca sa Djurgåndenovim posle hokejaskog derbija. Ovi bivaju naterni da beze, 1 u urgentni..

Dec 97.  Ponovo tuca posle hokeja sa istim protivnicima. Djurgårdenovi bivaju razbijeni u jednoj od najvecih tuca u 90-tim

Sep 98 . Napadaju navijace Geteborga u stokholmu koji beze u kuhinju obliznjeg restorana. # gostujuca navijaca zavrsavaju u bolnici.


Okt 98.  posle serije pretnji, maltretiranja ljudi iz uprave kluba, trenera, te slanja bombi na adresu kluba, u engleskom  Daily Mail – u izlazi clanak o njima u kome se AIK proglasava za klub u kome je najopasnije biti zaposlen ili igrati od svih u Evropi. Sve zbog sopstvenih navijaca.


Avg 99..  Velika tuca sa policijom za vreme meca LS AIK – AEK Atina. Policija biva primorana da puca u vazduh na sred tribine da smiri situaciju.

Sep 99  Pred susret sa Arsenalom  nekoliko engleskih novina ih opisuje kao najgore navijace u evropi.

Jan 00.  U jednoj ulicnoj tuci nevezanoj za fudbal bodu jednog lika a trojicu salju u bolnicu

Maj 00.   Zakazana tuca sa Djurgårdenovim, koji su,iako su insistirali na ferci, poneli nozeve. Djurgårdenovi na kraju beze a rezultat svega je jedan izboden i jedan onesvescen.



Nerednih dana cu opisati najznacajnije tuce ostalih grupa u zadnjih par godina...

Исправи ме ако грешим али сад је АИК у 2.лиги,па чуо сам да су прошле или ове год,мислим да су играли са Хелсинборгом или тако неким направили баш добро срање,па напиши нешто о томе ако није пробле,и уопште од 2000. до данас нихове нереде.
Ја сам чуо да су они најјачи доле,да и Малме има јаку екипу,Гетеборг,Ђургарден и Хамарби такође мање више,ал да су ови најлуђи,али уопште по твом мишљењу каква је укупна доле сцена,мислим све укупно гледано и да направиш неки редослед по теби,али гледано по свему такође.А могао би и коју фотку да ставиш ако имаш.
Поздрав и хвала унапред,надам се да ме сећаш из воза из Куле кад смо се враћали ове године. namigivanje

Quote from: "bjcz"Исправи ме ако грешим али сад је АИК у 2.лиги,па чуо сам да су прошле или ове год,мислим да су играли са Хелсинборгом или тако неким направили баш добро срање,па напиши нешто о томе ако није пробле,и уопште од 2000. до данас нихове нереде.
Ја сам чуо да су они најјачи доле,да и Малме има јаку екипу,Гетеборг,Ђургарден и Хамарби такође мање више,ал да су ови најлуђи,али уопште по твом мишљењу каква је укупна доле сцена,мислим све укупно гледано и да направиш неки редослед по теби,али гледано по свему такође.А могао би и коју фотку да ставиш ако имаш.
Поздрав и хвала унапред,надам се да ме сећаш из воза из Куле кад смо се враћали ове године. namigivanje

Па где си ти, ако су ти они доле? на северном полу? :D

Quote from: "radomir"

Па где си ти, ако су ти они доле? на северном полу? :D

Па да сад сам се преселио у Тромсо кад си већ наврно да знаш:finger  :finger !!!
Могао би и ти да мало видиш какве су Деда Мразице,убиле се за тебе.....

Pa scena u globalu stvarno nije losa. Mislim, ima tu obilje desavanja, zakazane tuce su redovna pojava, imaju razvijen taj lokal-patriotizam tako da postoji 6 ozbiljnih grupa.  AIK, Djurgården i Hammarby u Stockholmu i dole na jugu Malmö, Göteborg i Helsingborg ciji navijaci su poprilicno napredovali u zadnje vreme. U prici su cesto i navijaci Kopenhagena, zbog blizine sa Malmeom a i nekom su prijateljstvu sa Helsingborgom. Sad bas kad su igrali Malme - Hamarbi, ovi drugi su svratili u kopenhagen i tukli se sa Dancima. Tuca je bila zakazana, naravno.
Ono sto je stvarno cudno je taj jaz izmedju huligana i ostalih navijaca. To je i Hatori pomenuo u svom textu. Nije to kao kad nas da imas prvu ekipu koja odgovara i za tuce i za koreografije, tj za sve na tribini. Ne, kod njih ima taj, nazovi ga klub navijaca koji organizuje recimo putovanja ili koreografije dok se firme drze po strani i deluju iz senke. Vidjao sam recimo po novinama da se predstavnici tih klubova navijaca ova tri stockholmska kluba slikaju zajedno i nesto kao osudjuju nasilje dok se ovi drugi redovno biju..
Sve u svemu, scena je vrlo ziva sa puno desavanja a neka cu i opisati..

Helsingborg - Hamarbi

Hamarbi je igrao mec druge lige u hokeju sa nekom ekipom iz helsingborga, pa je hamarbijeva grupa KGB to iskoristila da zakaze tucu sa navijacima Helsingborga. Njih 34 su seli na voz i nasli se sa domacima pojacanim sa nekoliko Danaca (Kopenhagen9 koji su sedeli u nekom pubu. Grupe se zalecu jedna na drugu i izbija manji haos pred ocima zaprepascenih prolaznika. nijedna strana ne popusta ali posle samo minut, dva cuju se prve policijske sirene sto je bio znak za KGB da se polako povuce nazad ka stanici. Ovi drugi su bezali u drugom smeru ali njih nekoliko je odlucilo da prati hamarbijeve ali su na kraju izvukli deblji kraj. KGB uskace na voz za prestonicu napusta grad. Vise povredjenih na obe strane, nikakvo oruzje nije korisceno i 6 uhapsenih. Tuca i nije bila bog zna sta ali kuriozitet svega je da su Hamarbijevi putovali 5 sati vozom, tukli se minut - dva i onda 5 sati nazad.



Malme - Kopenhagen



Mec Royal lige koju skandinavci igraju tokom zimske pauze.
Dogovorena tuca i oko 60 pripadnika Copenhagen casuals stize u malme. Tu im se pridruzuje oko 30 navijaca helsingborga koji se najvise mrze sa Malmeom. Dakle, sveukupno 90 ljudi stize na zakazano mesto. policija ih provaljuje ali ne uspeva da spreci sukob jer oko 60 malmeovih huligana stize i pocinje tuca. Brojniji gosti ubrzo nateravaju ove druge na povlacenje a onda sve brojnija policija ulece i sprejevima i palicama razbija dance na dve grupe od kojih jedna zavrsava na pogresnoj strani i biva napadnuta od Malmeovih koji su se u medjuvremenu pregrupisali. Potezu se flase, Danci cak i nozeve ali niko nije izboden. Rezultat svega je par teze ozledjenih i 43 uhapsena.


Hamarbi - Djurgården


To je tuca koja je gore pomenuta i desila se za kad je svedska repka igrala u Bugarskoj.
Pocelo je tako sto oko 40 djurgårdenovih napada pub u kome su sedeli Hamarbijevi KGB. Taj pub je njihovo utvrdjenje ali ih tu nije bilo mnogo pa kad su ovi uleteli razvalili su ceo lokal. sve su polupali a dvojicu KGB su bas zesce odvalili sve flasama u glavu. Nakon toga se povlace u pub gde su prethodno sedeli. To je sve uvod za ono sto ce se kasnije desiti.
Naravno, telefoni pocinju da zvone i malo po maloskuplja se oko 45 Hamarbijevih da trazi osvetu. U medjuvremenu Djurgårdenovuh je ostalo oko 20 a kad se proculo da ce doci do tuce osoblje zove policiju, koja medjutim nema slobodnih kola. Kgb stize i ceo lokal biva demoliran. Tuca je bila zestoka, lete stolice, flase.. Stize i prva policija i KGBse povlaci, ali kad vidi da je policajaca svega4 krece u jos zesci napad. Ovi drugi beze u lokal a neke sto su uvhatili su bas masakrirali. Tada policija salje ni manje ni vise nego 41 patrolna kola i hapsi 24 izgrednika.
Slike ove tuce  su kacene na Tribini, videcu da ih okacim i ovde.

Nastavice se..

А интересује ме то за хокеј,то је код њих мислим 2.спорт у држави ако се неварам,ко код нас баскет,и свако ко има ФК и Хокејашки зар не.
Е сад можеш да даш коју слику из хокејакше хале,и јел то тамо редовна појава,да се шибају на хокеју и ако бих могао то да опишеш,мислим неку шорку из хале?
И уопште дал се то толико пратим мислим код хул екипа кад нема фудбала или се и на то редовно иде,као и на фудбал,и да ли се можда прави нека бакљада и тако то.
И да ако можеш да напишеш какви су код њих керови,мислим како реагују кад је шорка итд.
Поздрав

Proslog vikenda se ovde zavrsilo fudbalsko prvenstvo. djurgården je sampion a AIK je ostvario povratak u prvu ligu. Tako da im je hokej glavna preokupacija preko zime. Ja sam bio samo jednom na hokeju, gledao sam Djurg - AIK. Bilo je 14000 ljudi i dobro navijanje. AIK i Hammarby su sad u kurcu i u nizoj ligi su tako da nema mnogo derbija ali ipak svaku priliku koriste da se susretnu.
Murija je prilicno zajebana, na svaku upaljenu baklju ulecu da hapse, nesto poput onih ludih Danaca. U policiji ima dosta zena ali one su najzebanije :) ..

Могао би ово писање да зачиниш неким сликама. и да, шти значи тај ник?

http://www.ultrasworld.com/swedengr.htm

Gore pomenuta tuca Hamarbi - Djurg

http://67.18.37.16/525/186/upload/p1096269.jpg
http://67.18.37.16/525/186/upload/p1096271.jpg
http://67.18.37.16/525/186/upload/p1096274.jpg

i video al se ne vidi bas najbolje( gore desno klikni na SPELA)

http://www.aftonbladet.se/atv/player.html?catID=10&clipID=366

Hamarbijev KGB
http://img281.echo.cx/img281/7136/kgbellos043jt.jpg


A nik sam uzeo iz jedne Geteove pesme koja ne znam kako se zove na nasem, uglavnom to je  neko natprirodno bice kao vilenjak, elf, djavolak( u pesmi se pominje u negativnom kontekstu)

Aik - Geteborg  2002
Tuca u kojoj je ubijen jedan gostujuci navijac.

Oko 60 pripadnika Firman Boys se skupilo u jednom pubu odakle su stupili u kontakt sa ovim iz geteborga kojih je bilo svega 25. to je trebalo da bude prva tuca firma na firmu u stokholmu. dogovorili su se da tuca bude na ruke. Aikovi su dosli na dogovoreno mesto i krenuli u potragu za protivnicima. spazili su ih u nekom parku pored nekih stepenica i odmah se zaleteli. ovi su odmah poceli da bacaju kamenje i flase i dali se u beg. Aikovi su im vratili istom merom a kontakt je trajao svega par sekundi. Ovi iz Geteborga su pobegli a jedan je ostao onesvescen. Posle 4 dana u komi preminuo je u bolnici

http://hem.bredband.net/jenslindmark/hovetsdarar.mpg

Aik - Hammarby, tuca na hokeju....

Posle tekme jos sitnijih tuca po gradu a sve se zavrsilo uvece ugovorenom tucom 50 na 50.

Quote from: "underground.fans"From our old website, published in 2002

Will u please tell us something about yourself ?

I am 27 years of age. Live in the central of Stockholm and have a good job. My interest in fotball has always been there, since the very first steps I took. Regarding the violence I have been involved since the early nineties. At first mainly at the other big sport in Sweden, icehockey, and later more and more football related. Always with my team, Djurgården, never fought together with any other teams supporters. These days I am part of the "organization" that controls things in my teams firm, DFG (translated in English as "Djurgårdens Fine Lads") and the last season was a good one in our perspective.

Speak about your crew, and the others djurgården supporters (story,numbers, relations with other hooligans, enemies,...)

Djurgården was really the first club in Sweden to take after English teams as for having a "firm". Our first firm was called "the iron gang" and consisted of approximately 40-50 lads who had grown tired of being chased around by our big local rival team, AIK and their supporters (they did not really have a firm at this point, but more an upperhand regarding violent supporters). Fairly soon, some boys (17-19) years old, like myself, started a youth firm, called "the baby firm". We grew to approximately 30-40 lads rapidly, and this gave Djurgården the countrys first numerous firm when we were together. In -93 to -95 we definitely grew to become to leading crew in Sweden. At this time, AIK had also gathered themselves under a name, "Firmanboys", but they did not have the numbers to match us on a normal day. The third team in Stockholm, Hammarby, has never really had a firm in the proper sense of the word. Everybody are aware of the fact that they on a good day, when they can gather their scattered supporter crews, have one of the best crews in the country. They just have never been organized in the same way as first Djurgården, and later AIK.Our two firms, the "iron gang" and "baby firm", were put together via name and more via crew in -95. We switched name to DFG (the current name) and could muster a good firm of 100-120 on derby days. We went to Gothenburg to face IFG Göteborgs crew with 9 mini-vans this season, and caused good mayhemin quite a few occasions. The top ones being the mentioned Gothenburg trip when we smashed their firm back into a pub, and later when we faced a decading AIK firm, they could only get 20-30 people together for a derby, and we met them with 100. Not a good day for them. Presently, we have been enjoying perhaps the best season ever, with a huge ruck in the Vasa park against "Firman boys" (AIK) as top memory. 100+ of us against 70+ of them gave a hell of a ruck, where we turned them over completely finally and sent 12 of their boys to the hospital. Apart from us DFG, we have a lively supporter movement, perhaps the most vital in Sweden right now, with many supporters travelling to away games as well. There is a section in our stadium called section F, which has named the other big supporter group. But this is more a losely coupled crew of old DIF supporters and some old hooligans. Great gang that helps to keep the atmosphere up in the matches. They are however officially against all kinds of violence, although I know many of them would back us up any day! We do not have any official, or unofficial relationships with other crews orsupporter gangs in Sweden. Biggest enemies. AIK, IFK Gothenburg, Hammarby. These are really the only ones that matter, although some other teams can put together a firm occasionally (Västerås, Helsingborg, GAIS).

Could u speak about the Hooligan Movement in Sweden ? (Other firms; Top boys; did the hooligans use weapons ? clothes ?...)

The hooligan movement is fairly strong, given the fact that there is only really 4 teams with firms, although the police do their best to ruin things. Number and position in Sweden, according to my completely unbiased opinion..

1. DFG - have had some weak years, but last year we came back in big style. The only real fight in sweden with almost 200 hooligans involved took place in Stockholm against our major rivals "Firman Boys". The fight lasted several minutes and I dare say we gave them a good leason this day. We have betweeen 70-120 people on all derbys (mostly around 100+) with perhaps 30 people being 20-25 years old, 50 people 25-30 and another 20-30 or so being 30 years old and upwards. This gives us a good foundation to stand on. Some would say we are the most weapon friendly in Sweden, given the fact that we have used weapons a few times. I would like to say we are no better, nor worse than any other firm. We definitely have the crew with most lads being involved for the longest time.

2. Wise Men (IFK Gothenburg) - A strong firm of perhaps 50-70 in their real crew, with 30 or so hangaround. Also "good" ages - and some mentals in their crew. Like to use weapons and definitely like to throw things around... They are the ones we would most like to put in place the season to come.

3. Firman boy (AIK) - Get a lot of publicity since they have a few nuts who like to write nasty letters to referees and send bombs (!) to their teams, AIK, Head of Security (they did that a few years ago). Have also had some good results against us last few years, but all of these were at hockey games, where we simply cant get a decent firm together any longer.. Nowadays they carry between 60-80 in numbers, with a slighly lower age than the previously two mentioned. They are no doubt a good firm. Little respect for police in their crew.

4. Hammarbys crew - Could be placed as nr1. on a good day. Even yet, they are ranked here according to me, since they are just not organized enough, and very difficult to rely on showing up with a decent firm derby days. Many derbys they do not show up at all with a ready to go firm. Have perhaps as many as 70 when they gather their forces, and this is indeed a good firm. Many of their boys are older, and have heavy criminal backgrounds, but these lads are not so involved any longer.

What is the political situation in the swedish tribunes ?

Not so political at all. Not right or left as in Italy for instance. Politics are never brought to the table when we gather our firm, and it is the same for the other crews I think.

Is there a strong repression (police, justice...) against hooligans in Sweden ?

Yes, there is a special unit called "the supporter police" who work full time on this. They are perhaps 15 people al together, which must be said to be a lot given the small country we are. They have locked up quite a few people the last years.

What is your best fight in memory ?

Definitely the one in the the Vasa park against AIK last year. Never been such a fight in Sweden before. It looked completely bizarre, and witnesses told the press and police afterwards that it looked like a war zone. Running battles for a few minutes with DFG all the time on top. After that the AIK lads could not stand any longer but had to rush off, leaving two lads lying on the ground in a poor shape and 10 more had to visit the hospital.Massive!

What do you think about other european hooligans ? (english, deutch, belgians, germans, french, polish, ...)

Seems like the movement is strong in England, with Stoke, Cardiff, Millwall up in front. But don't really keep myself up to date with other countries. Polish seems messy to front in their own country, and the Turks I DONT like! Went to Copenhagen last year together with 30 DFG to see Arsenal - Galatassary, a good 70 miles for us to travel. We fought some turks that day, but they had large numbers out... Germany, Holland, Italy, France and Belgium all have some good firms I think. Would be nice to measure strength with a team from one of these countries in Europe this year!

Last words ?

Never look back. Always back up. No surrender.

Све што желим рећи, да куцнуо је последњи час!
Не буде ли Звезде, тада неће бити ни нас!