Kad jaganjci, telad i prasad utihnu
3. januar 2006. | 11:08 -> 11:43 | Izvor: B92  
Beograd -- Najviše mesa se pojede u decembru i januaru, tokom božićnih i novogodišnjih praznika i perioda sa najviše krsnih slava.


Nemojte da me gojite za Božić
(slika svinje)

U mesarama kažu da je prodaja 5 puta veća nego tokom drugih meseci u godini. Međutim, tokom slavlja se malo razmišlja o broju životinja koje stradaju upravo zbog bogatije trpeze.

Do pre nekoliko godina građani Srbije su jeli mnogo više mesa, oko 65 kilograma godišnje, a sada je to spalo na četrdesetak. Jedan od glavnih razloga je besparica, a ne prelazak u vegetarijance. Mada, i takav izbor bi mnoge radovao. Na primer, društvo "Sloboda za životinje", pokrenulo je akciju pod nazivom – "Ubistvo sa predumišljajem, ne budite saučesnik, nemojte jesti meso".

"Cilj te akcije je da ljude podsetimo da su šnicle koje se vrlo često nađu na našem tanjiru u vreme praznika nekada imale oči. To su bila stvorenja koja osećaju bol, patnju, radost, isto kao ljudi i stvorenja koja imaju želju za životom, isto kao ljudi", kaže Snežana Milovanović, predsednica društva Sloboda za životinje. "Kada bi klanice imale staklene zidove, ljudi vrlo često kažu – svi bi ljudi bili vegetarijanci."

Ako se Srbi uporede sa drugima, možda bi se moglo reći da naginju ka vegetarijanstvu, jer jedan Amerikanac pojede 115 kilograma godišnje, što je 3 puta više mesa na tanjiru nego u Srbiji. S druge strane, u Srbiji postoji navika da se jede meso mladih životinja, što ne spada baš u racionalno ponašanje. Jer u zemljama Evropske unije se životinje kolju tek kada odrastu i dostignu težinu koja je  ekonomski isplativija. Zaharije Trnavčević, poljoprivredni ekspert sa B92 kaže da je bio u mnogim zemljama i uočio sam da niko ne jede mladu telad, jagnjad.

U proseku, svaki građanin Srbije u toku godine pojede jednu svinju i 9 kilograma piletine. A sudeći prema kupovini, najviše mesa se jede upravo u ovom periodu, najmanje fizičke aktivnosti.  
...........................................................................................................
Sve sam znao, ali da naginjemo ka vegetarijanstvu... Eto te demokratske promene, sta ucine od mesozdera... :D

PS Mi kad bi razmisljali racionalno, ne bi bilo ni ajvara (100kg paprika za 2 i po kg ajvara) ni nekih drugih specijaliteta...
,Устаните људи и  подигните чела, јер битка свих битака је давно почела, боримо се за, планете наше спас, против јебене Америке подигнимо глас! Устаните људи са вером у Бога, да ослободимо Земљу од смрада њиховога!"

Ma b92 pederi. Neka oni jedu maslacke i zbunove :D

Quote from: "Milos_cz"S druge strane, u Srbiji postoji navika da se jede meso mladih životinja, što ne spada baš u racionalno ponašanje. Jer u zemljama Evropske unije se životinje kolju tek kada odrastu i dostignu težinu koja je  ekonomski isplativija.

Ко јебе ЕУ, нек једу мушмуле!
"Пилетина" - закон! :D

Била сам ових дана у гостима по граду и пријатно сам изненађена богатом и маштовитом трпезом посних јела.
Доста Београђана пости до Божића, а овим лажним моралистима са Б92 очигледно смета такав начин живота, па прозивају.

Све што желим рећи, да куцнуо је последњи час!
Не буде ли Звезде, тада неће бити ни нас!

Quote from: "lucky_star"
Quote from: "Milos_cz"S druge strane, u Srbiji postoji navika da se jede meso mladih životinja, što ne spada baš u racionalno ponašanje. Jer u zemljama Evropske unije se životinje kolju tek kada odrastu i dostignu težinu koja je  ekonomski isplativija.

Ко јебе ЕУ, нек једу мушмуле!
"Пилетина" - закон! :D

Била сам ових дана у гостима по граду и пријатно сам изненађена богатом и маштовитом трпезом посних јела.
Доста Београђана пости до Божића, а овим лажним моралистима са Б92 очигледно смета такав начин живота, па прозивају.
Taj fazon. Gledao sam na RTSu kako se u Rusiji masovno posti (maltene bas svi) za vreme Nove godine, zbog dolazeceg Bozica. Kaze riba se ustalila za novaka itd. Tako bi kao trebalo i kod nas da bude...
,Устаните људи и  подигните чела, јер битка свих битака је давно почела, боримо се за, планете наше спас, против јебене Америке подигнимо глас! Устаните људи са вером у Бога, да ослободимо Земљу од смрада њиховога!"

Normalno je da se svinje zale time sto se za Bozic kolju svinje! namigivanje

Quote from: "LukaLoko"Normalno je da se svinje zale time sto se za Bozic kolju svinje! namigivanje

A Duško Vujošević im je portparol  :lol: Salu na stranu, kod mene na Slavi i kada je Božić obavezno se posti (riba), i nema svinjetine, jagnjetine.

Vegetarijanci uglavnom ne jedu meso (pa čak i ribu), ni jaja (ni kolače ni ostale proizvode od jaja), što je po meni veliko odricanje. Čitao sam  knjigu "naši prijatelji životinje", knjiga jeste stvarno dobra, ali da ne jedem meso zakržljao bih... Meso ionako jedem u malim količinama, ne treba preterivati jer to uništava organizam i dovodi do agresivnosti. Istina je da mnogi ljudi jedu meso, i da većina ne bi smela lično da zakolje kokošku i svinju.

Nervira me ovaj šiptarski sajt B92... mnogo seru. Forum im je pun šiptara koji pričaju sa 80% tačne gramatike. Katastrofa. Šta treba bacati na njih da mi je znati, govna i bombe su već rezervisana za neke druge...

Ја знам у чему је квака.
На Западу је у тренду макробиотика, алге, соја, курци-палци...наводно све сами еликсири и слична чудеса!
У Србији та оријентална срања слабо пролазе, па неко мора да разради тржиште и на нашем подручју.
Ако се загледате у огласе видећете да овде покушавају да нам прогурају "чудотворне" јапанске печурке "ши-та-ки" (ко да ми немамо наше буковаче и вргање!), па затим неки оријентални чаробни напитак "но-ни" који лечи буквално "све" само мораш да будеш довољно болестан да даш сто евра за флашу тог бућкуриша, итд.

Смара ме све то, поготово што знам колико Европљанима цури вода на уста због пршуте, сира, кајмака и осталих ђаконија. Можемо се похвалити и посним гурманским јелима. Београд има две реке и могу вам рећи да београдски аласи праве одличне рибље чорбе и паприкаше. И огромна је штета што нико не увиђа од каквог је туристичког, економског и националног интереса да Србија има ланац ресторана и кафана са српском традиционалном кухињом која би била у складу са православним обичајима! (као нпр. ресторан "Сунце" што за време поста има на менију богату посну трпезу) Смориле су ме пицерије и мек доналдси! Само молим Бога да не почниу масовно по Србији да се отварају кинески ресторани...има бомбе да падају, бре!

Све што желим рећи, да куцнуо је последњи час!
Не буде ли Звезде, тада неће бити ни нас!

Да ли неко са форума зна колико је у последњих пар година, српских кафана у Београду, затворено?
И шта се сада тамо налази?  :o

Све што желим рећи, да куцнуо је последњи час!
Не буде ли Звезде, тада неће бити ни нас!

Quote from: "lucky_star"Да ли неко са форума зна колико је у последњих пар година, српских кафана у Београду, затворено?
И шта се сада тамо налази?  :o
Prodavnice soje i drugih vegetarijanskih proizvoda? :D
,Устаните људи и  подигните чела, јер битка свих битака је давно почела, боримо се за, планете наше спас, против јебене Америке подигнимо глас! Устаните људи са вером у Бога, да ослободимо Земљу од смрада њиховога!"

Koje sranje! Koji degeni iz raznoraznih organizacija, i sad kad jedem meso treba da imam grizu savesti kako je to nekada imalo oci! Boli me dal je imalo oci, tako priroda funkcionise, veci jedu manje! Sto ne ode i leopardu prodaje pricu kako ne treba da jede meso nego da pase travu!
Ili se ne vrati nazad u praistoriju i svojim precima koji su ziveli od lova i ribolova prodaje te price!
Ako nesto mrzim to su debilne vegetarijansko-feministicke organizacije!  :D


Све што желим рећи, да куцнуо је последњи час!
Не буде ли Звезде, тада неће бити ни нас!

Po televiziji u Italiji cesto se govori cak tokom dnevnika kako lose zive negde zivotinje, da ih treba stititi.Cesto novinari i voditelji apeluju na gledalce da ne smeju da napuste pse, itd.
Jednom cak sam video kako je neka zena zaplakala za psetima.
Scena za povracanje.
Medjutim po bulevarima nalaze se devojke iz Istocne Evrope, iz Afrrike koje su ropkinje prostitucionog reketa, npr 14-godisnje, 16-godisnje klinke kidnapovane u Bugarskoj, u Rumuniji kada idu u skolu,nasilovane i prebacene ovde na stajgu, a to malo ljudi udara.
To, sto postoji veca briga i senzibilnost za zivotinje nego za ljudska bica, mislim da je sintom degenerisanja savremenog drustva.

Ja jedem meso. Ja ne zalim male sirote prasice, pilice, telad..Stvoreni su, gajeni, hranjeni samo zato da bi bili hrana choveku. Ja nikada necu biti toliko 'human' da vise volim svinje i krave od ljudi,  ne razumem taj koncept.
Ljudi nisu travojedi, o cemu svedochi nas digestivni trakt, kao i celjust (mi smo svastojedi). Sve ostalo je samo deo jedne licemerne izdrkavajuce kvaziistocnjacke filozofije koja je jako popularna na Zapadu.
..кажу да причам много...

Quote from: "LukaLoko"Po televiziji u Italiji cesto se govori cak tokom dnevnika kako lose zive negde zivotinje, da ih treba stititi.Cesto novinari i voditelji apeluju na gledalce da ne smeju da napuste pse, itd.
Jednom cak sam video kako je neka zena zaplakala za psetima.
Scena za povracanje.
Medjutim po bulevarima nalaze se devojke iz Istocne Evrope, iz Afrrike koje su ropkinje prostitucionog reketa, npr 14-godisnje, 16-godisnje klinke kidnapovane u Bugarskoj, u Rumuniji kada idu u skolu,nasilovane i prebacene ovde na stajgu, a to malo ljudi udara.
To, sto postoji veca briga i senzibilnost za zivotinje nego za ljudska bica, mislim da je sintom degenerisanja savremenog drustva.
Pa cuo sam da ovde u Danskoj ne kolju kokoske i druge zivotinje, vec im valjda nesto ubrizgavaju, da ih manje boli... Sta reci sem - ima se, moze se.
,Устаните људи и  подигните чела, јер битка свих битака је давно почела, боримо се за, планете наше спас, против јебене Америке подигнимо глас! Устаните људи са вером у Бога, да ослободимо Земљу од смрада њиховога!"

Quote from: "LukaLoko"To, sto postoji veca briga i senzibilnost za zivotinje nego za ljudska bica, mislim da je sintom degenerisanja savremenog drustva.

Како се зове она болест када човек има потребу за сексом са животињама?

Све што желим рећи, да куцнуо је последњи час!
Не буде ли Звезде, тада неће бити ни нас!

Quote from: "lucky_star"
Quote from: "LukaLoko"To, sto postoji veca briga i senzibilnost za zivotinje nego za ljudska bica, mislim da je sintom degenerisanja savremenog drustva.

Како се зове она болест када човек има потребу за сексом са животињама?
Да није содомија?
Устани стисни песницу, време је да кренеш на улицу, ништа не пада само са неба, бори се за оно што ти треба!!!


Quote from: "LukaLoko"Bolest se zove zoofilija. :o

Gospode Bože...  :zbunjen  Zoofilija je ljubav prema životinjama, a seks sa životinjama je sodomija, baš kao što je 100% antimiš napisao.
b]Leeee, alealeeee, na-na-na na-na na-na na-naaaa...[/b]

Quote from: "lucky_star"Како се зове она болест када човек има потребу за сексом са животињама?

Ne znam zasto te ovo interesuje  ;pljuga ,ali...bolest se zove animalofilija! :finger
b]*Contro diffide e repressione lottiamo insieme*[/b]

Ko da je bitno kako se bolest zove .... ZIVELI CEVAPI !!!  ;pivo