Boka,rekao si pravu stvar i po meni je to jedini nacin da se spasi liga i da se aktiviraju zaboravljeni fudbalski centri iz unutrasnjosti.Jer prva liga sa ovim klubovima je stvarno smesna.To su klubovi lokalnog karaktera koji su nekada cinili zonu,a sada igraju prvu ligu,blagi uzas.Nemaju elementarne uslove,i sto je po meni najvaznije nemaju publiku-imaju nekakve smesne navijace koji su jako malobrojni.A kada bi se igralo u ovim gradovima siguran sam da bi stadioni bili puni i prepuni jer bi svaki taj grad ziveo za svoj klub.I to je smatram kljucna stvar i prava stvar.Boka jos jednom svaka cast za ideju,samo kada bi neko od ovih smradova iz Fudbalskog Saveza procitao bar nesto sto se ovde pise,i kada bi imali bar malo mozga pa da se sete da naprave ako ne isto onda slicno,na taj fazon... ;pljuga

_______________________________________
...SRBIJA,BEOGRAD,CRVENA ZVEZDA...

Problem je samo u tome sto se je Bezanija i Co. sportskim putem kvalifikovala za takmicenje u 1. ligi, dok Smederevo ispada, a Subotica, Kragujevic i Nis tavore u sredini 2. lige. Nazalost se ne moze tu gledati po imenima i staroj slavi. Ali bi liga itekako bila interesantna sa ovim klubovima, pa tu jos i Napredak...

U NBA, NFL nije bitno mesto tj grad. Vec tim. Tim moze da se zove HEAT, a da igra u Minesoti.

Tako i ovde, ne ocekujem ja od Radnickog iz Nisa i ucmalih predsednika tih klubova da vode te timove. Nego jednostvano preseliti Vozdovac i sposobne ljude tog kluba u Krusevac npr. i nazvati taj klub Zmajevi Krusevac. Klub moze da bude delom i stacioniran u Beogradu. To nije vazno. Grad koji zeli da ima prvoligasa mora da ulozi odredjena sredstva u stadion, marketing i sl i da na taj nacin privuce neki od manjih klubova da dodje u njihov grad i postane domaci klub.

Mi moramo da se otresemo proslosti i da iznova pocnemo da gradimo nesto, jer ovako dalje ne moze.  U tim propalim klubovima sa tradicijom sede ljudi po igrackoj zasluzi, a ne po znanju da upravljaju klubovima. Makar klub zavrsio i u najnizem rangu takmicenja, oni se sa direktorskih mesta nece pomeriti. Ne moze niko da me ubedi da Nis, iako na jugu Srbije pored jake duvanske industrije ne moze da obezbedi sebi pristojan fudbalski klub i pristojan stadion....

Po meni dobar je primer prelaska Buducnosti u Zrenjanin.

Zasto Javor ne bi presao u Uzice?

Quote from: "????"U NBA, NFL nije bitno mesto tj grad. Vec tim. Tim moze da se zove HEAT, a da igra u Minesoti.

Tako i ovde, ne ocekujem ja od Radnickog iz Nisa i ucmalih predsednika tih klubova da vode te timove. Nego jednostvano preseliti Vozdovac i sposobne ljude tog kluba u Krusevac npr. i nazvati taj klub Zmajevi Krusevac. Klub moze da bude delom i stacioniran u Beogradu. To nije vazno. Grad koji zeli da ima prvoligasa mora da ulozi odredjena sredstva u stadion, marketing i sl i da na taj nacin privuce neki od manjih klubova da dodje u njihov grad i postane domaci klub.

Mi moramo da se otresemo proslosti i da iznova pocnemo da gradimo nesto, jer ovako dalje ne moze.  U tim propalim klubovima sa tradicijom sede ljudi po igrackoj zasluzi, a ne po znanju da upravljaju klubovima. Makar klub zavrsio i u najnizem rangu takmicenja, oni se sa direktorskih mesta nece pomeriti. Ne moze niko da me ubedi da Nis, iako na jugu Srbije pored jake duvanske industrije ne moze da obezbedi sebi pristojan fudbalski klub i pristojan stadion....

Po meni dobar je primer prelaska Buducnosti u Zrenjanin.

Zasto Javor ne bi presao u Uzice?

Zanimljiva ideja

Quote from: "????"Zasto Javor ne bi presao u Uzice?
Zato sto smo mi Evropa i ovde se  stvari gledaju na drugaciji nacin. Niko u Uzicu ne bi navijao za taj Javor jer znaju da to nije klub iz njihovog grada, oni imaju svoj klub, kakav god da je. Niko u Krusevcu ne bi navijao za Zmajeve jer se zna da to nije krusevacki klub. Da li bi preseljavao i citave omladinske skole?
Sport u USA je ustrojen na potpuno drugaciji nacin - nacin koji ima svoje prednosti i svoje mane. Meni se takav nacin ne svidja i takvih je sigurno u Srbiji i citavoj Evropi daleko vise nego onih kojima se svidja.
Videcemo kako ce Zrenjaninci prihvatiti Buducnost. Mozda to i nije pravi pokazatelj jer sada u Zrenjaninu ne postoji nijedan klub (Proleter je ugasen :boks ), ljudi su se uzeleli prvoligaskog fudbala, ali da je Proleter ziv, tesko da bi bilo ko taj klub prihvatio (Indijanci u svakom slucaju nece).
..baklje gore, pesma cigana...

Pa dobro neka onda u Uzicu umesto Zvezde, OFK, Vojvodine gledaju Zadrugar, Cucuge, FK Mesare, FK Pruge i sl. Ko nece ne mora.

A posto ne citas ceo topik, onda pogledaj malo unazad sta sam napisao za omladinske skole.

Sta sada to isto Uzice ima od Vidicevog transfera u ManUtd. NISTA. Sta njegovi klubovi Spartak Subotica i Zvezda imaju od toga, skoro nista. A ulazes u njega novac, vreme, trud....

Zvezda se jos ovajdila koliko toliko. A sta je sa klubovima u kojima je ucio da igra. Omladinski pogon je vrlo neisplatljiva stvar, posebno u malim klubovima, jer sitne pare dobijaju od njih kasnije.
Zato omladinski fudbal samo veliki klubovi i privatne skole fudbala, koje ce imati skaute sirom zemlje i dovoditi igrace u nekom srednjoskolskom dobu u svoje redove.

Procitala sam sta si napisao za omladinske skole - da su neisplative, pogotovo kada su u pitanju mali klubovi kojima veliki uzimaju decu (tako je svuda, ne samo u Srbiji). Koliko znam, UEFA zeli da resi ovaj problem tako sto ce odredjen postotak od svakog transfera ici klubu u kome je igrac ponikao. Ne mogu sad svih detalja da se setim i ne znam dokle je sve to stiglo, ali je, sto se mene tice, to pravi potez (ovde ukljucujem i to da ce Zvezda morati svoj deo kolaca da deli sa drugim klubovima).
Ne treba zaboraviti da je UEFA donela propis po kome ce se tokom sledecih sezona povecavati broj igraca koji su bar 2-3 godine (ne secam se tacno) proveli u omladinskom pogonu tima za koji igraju kao seniori. To ce ici postepeno u sledece dve, tri, cetiri sezone da bi se doslo do broja od, cini mi se, 8 igraca. Ako znamo da timovi prosecno imaju licencirano 24-25 igraca, znaci da ce za par godina bar trecina igraca u seniorskom pogonu biti produkt omladinskih skola tih timova (neki ce provesti u omladinskom pogonu te 2-3 sezone, ali neki ce tu biti i duze).
Naravno, ovde se otvara drugi problem - otimanje klinaca od 15-16 godina, ali to se radi vec sada i ako bude bas uzelo maha verovatno ce UEFA ponovo da reaguje (pogotovo kada se skloni ova debela mrcina Johanson sa mesta predsednika - nadam se da ce Platini biti njegov naslednik).
I kazem ti, potpuno je drugaciji mentalitet Evropljana u odnosu na Amerikance kada je sport u pitanju. Preko bare je potpuno normalno da ti neki tim koji je do te sezone igrao 1000 km dalje, dodje u grad i ti odjednom postanes njegov vatreni navijac :zbunjen . A sta sa onima ciji je grad taj tim napustio, za koga oni da navijaju :nene . Ja takvo resenje sporta u Evropi ne mogu da zamislim - cak ni u ovakvoj Evropi koja je prepuna kontrasta kada su neke druge stvari u pitanju. Mislim da bi Evropljani povodom ovog pitanja bili poprilicno jedinstveni, sto bi bilo zanimljivo videti :D .
Cini mi se da je u Engleskoj postojao slucaj da je gazda zeleo da seli klub zbog finansija (mislim da je u pitanju bila engleska prva ili druga liga, znaci ne neka beton). Nisam sigurna kako se to zavrsilo - valjda je preziveo :finger .
..baklje gore, pesma cigana...

Da ali drugo je engleska, a drugo je Srbija. Pa ko ce ovde da se buni??? 300 navijaca Vozdovca ili 200 Javora. Ovde se radi samo o raspodeli ljudstva tj. onih koji su sposobni da tim drze u prvoj ligi. Ocigledno ta takvih nema u Nisu, Krusevcu, Kraljevu itd. Mi imamo ligu od 9 beogradskih klubova. Cemu to??? Mislim da uprave tih klubova sa tradicijom jos uvek ne znaju sta danas predstavlja fudbal. To je ogroman biznis, a oni se jos uvek oslanjaju na donacije opstina i gradova. E pa...

UEFA  je to propisala iz razloga sto danas u Interu igraju dva italijana. I sto je opsta ludnica na trzistu igraca. Ne zna se ko pije ko placa, fiktivne cifre, pranje para, a UEFA zeli svoj deo kolaca koji ne moze da dobije. To nije primenljivo kod nas.

Ja se ne zanosim mislju da je ovo izvodljivo. Naravno da nije, niti ce biti, samo mislim da ne bi bilo lose.

Pazi, ja se u potpunosti slazem sa tobom da je "beogradizacija" i igranje po selima zaista prevrsilo svaku meru, ali americka profesionalizacija nije resenje.
Mislim da je daleko izvodljivije (kada bi postojao u nasem savezu neko ko zaista razmislja o fudbalu) da ucimo na primeru Francuza. Koliko znam, oni su doneli propis po kome prvoligas moze da dodje samo iz grada koji ima odredjen broj stanovnika (na primer, ne manje od 50.000). To bi moglo i kod nas. Neki minimum bi mogao da bude 10, 20 hiljada - tako bi se eliminisala mesta za koja je potpuno suludo da imaju prvoligase. Svaka cast CSK-u ukoliko su dobro organizovani, imaju stabilne finansije - ali Celarevo :zbunjen .
Takodje, ograniciti broj klubova iz jednog grada - mislim da bi 5 bilo sasvim dovoljno.
Sa druge strane, nista od ovoga ne bi bilo potrebno kada bi se primenila pravila iz licenciranja. Koliko se secam, postoji uslov da stadion ima najmanje 5.000 sedecih mesta. Kada bi se primenio samo taj propis, situacija bi bila daleko bolja.
..baklje gore, pesma cigana...

Boka,mnogo mi se vise svidja ona tvoja prvobitna ideja o aktiviranju fudbalskih centara iz unutrasnjosti i pravljenju jedne profesionalne lige tipa NBA ili NFL.Ali ideja o selidbama klubova u odredjenje gradove mislim da je vise nego neizvodljiva upravo iz onih razloga koje je Kiki rekla.Potpuno se slazem sa njom da je evropsko,a pogotovo Srpsko razmisljanje o sportu i organizaciji istog,totalno razlicito u odnosu na Ameriku i taj kontinent.Jako tesko  bi tako nesto kod nas zazivelo i uspelo.Mozda bi bilo dobro da dodje do spajanja odnosno fuzije odredjenih klubova-ionako imamo izuzetno puno klubova na jako malom prostoru,a jako jako su retki oni koji uopste zasluzuju da postoje.
Takodje sam dosta razmisljao i o toj ideji o stvaranju profi lige-na prvi pogled vrlo primamljivo i deluje kao mozda spas u ovom trenutku.Ali kako onda reorganizovati nize lige,kako onda odrzati regularnost.Kako?Kada klubovi koji su pod ugovorima vec na pocetku sezone znaju da nece ispasti iz lige i da im je mesto(po pomenutom ugovoru)vec zagarantovano i sledece godine.Plasim se da bi u jednoj takvoj ligi svaki rezultat bio sumnjiv.Na kraju i pored toga sto se meni licno ideja bas svidja-veliko je pitanje da li bi ona bila izvodljiva u praksi i da li bi funkcionisala na pravi nacin ??? ;pljuga


__________________________________
...SRBIJA,BEOGRAD,CRVENA ZVEZDA...

Oni koji bi da naprave ligu, zele da dovedu ljude na stadione, njima je mogo bolje dovedu 2000 simpatizera nego da izgube 200 navijaca.
Evo primera presele Vozdovac u Nis klub se od tog trenutka zove _________ iz Nisa preuzmu prvoligaski status od Vozda a istoriju i stadion od Radnickog. Gube se invalidi ali zato nastavljaju ako hoce Meraklije ako nece, bice uvek nekog ko hoce da navija. Penzioneri, roditelji sa decom, ce redije da pogedaju u prvoj ligi derbi "juga" ekipe iz Nisa i Kragujevca, nego tekmu Bezanije i Vozdovca, budimo realni, ja bi u Beogradu ostavio maximum 10 (plus Zvezda, groblje i ofk i zemun) klubova u svim ligama- svaka opstina po jednog.  ;pljuga

ima samo jedan problem a to je sto nije isto prebaciti jedan javor u Uzice , kao sto je recimo Vozd. u Nis.Ipak je nis drugi grad u srbiji i treba da ima prvoligasa koji je iz tog grada,klub sa tradicijom , i sinonim za NISima dobre navijace(i simpatizere),i stadion kao sto je Radnicki.
A ovo prvo resenje je dobro samo ako bi se preselio superligas u neki poveci grad koji nema klub sa tolikom tradicijom i "navijacima" kao sto je recimo Kraljevo(svaka cast Slogi ) ili vec pomenuto Uzice.

Radnicki iz Nisa je klub koji je tek pre odredjenog vremena(par dana pre tekme sa Zvezdom) dobio predsednika koji je veliki reformator(kao Pixi kod nas) i tek je na pocetku stvaranja velikog tima i vracanju u Super ligu.
Inace mislim da iz BG treba imati 4 kluba(fazon Zvezda,Pakistan,OFK,i munze) i da  zakonski moze imati MAX. 5 ligasa +  uslovi za igranje u Prvoj(super) ligi sto se tice infrastrukture i vec pomenutog francuskog principa o populaciji grada.

PS:A nebi bilo lose da se OFK i Vozd. kao bratski klubovi ujedine i naprave JAK treci BG KLUB pa da bude kao u ATIni(AEK,OLY,panateneikos) namigivanje
A NAMA I U NAMA ZVEZDO ZIVIS TI!!!

Ne bi bilo lose, kad bi se postavio uslov takmicenja u 1. ligi, da svaki klub ima pravi stadion! Tu bi onda izleteli Vozdovac, Buducnost BD, a ne bi usli ni Bezanija ni Cukaricki. Sa tim bi mnogo rijesili!