Navijaci Zvezde, Partizana, Rada i Vojvodine izdali saopstenje
O novom Zakonu, iz navijackog ugla




Nakon sto je republicka skupstina bez glasa protiv usvojila Zakon o sprecavanju nasilja i nedolicnog ponasanja na sportskim priredbama, po prvi put od kada su formirane organizovane navijacke grupe na nasim prostorima, zajednicko saopstenje izdali su navijaci Vojvodine ("Firma"), Rada ("United Force"), Partizana ("Grobari") i Zvezde ("Delije").

Navijacki pokret na nasim prostorima postoji vec nekoliko decenija. Stadion je oduvek bio mesto okupljanja velikog broja ljudi, a na tribina su se slobodno ispoljavale emocije, kako pozitivne, tako ponekad i negativne. Najcesce su dogadjanja na tribinama bila relfeks opsteg stanja u drustvu, a najrecitiji primer toga je tuca na Maksimiru, koja je simbolicno oznacila raspad bivse SFRJ.

S obzirom na to da smo mi, organizovani navijaci, mozda najpozvaniji da ucestvujemo o raspravi o prevazilazenju eventualnih problema na stadionima i oko njih, smatramo da je kranje nekorektno sto nas prilikom izrade nacrta tzv. "Zakona o navijacima" niko nije konsultovao. Medju nama postoje mnoge razlike, veliki rivalitet, netrpeljivost i mrznja, ali nam je svima zajednicko jedno - navijanje kao nacin zivota. Bas zbog toga upucujemo ovo zajednicko saopstenje svima onima koji misle da dovoljno poznaju nas i navijacki zivot.

Dobro je poznato da je svaki oblik vandalizma i nasilja na stadionu i van njega vec sankcionisan postojecim krivicnim i prekrsajnim zakonima Republike Srbije, pa se postavlja pitanje kome je i zbog cega potreban ovakav zakon nad zakonom. Ne zeleci da ulazimo u svaki od predlozenih clanova, namera nam je da javnosti iznesemo sustinu samog Zakona. Ogromna i neprecizna ovlascenja data policiji, na osnovi kojih je ona i policija, i sudija i dzelat, otvaraju prostor za mnoge zloupotrebe. Odakle odjednom toliko poverenje zakonodavca u pozvanost i strucnost jednog policajca da na osnovu fizickog izgleda procenjuje ko je tzv. huligan i ko sme ili ne sme da udje na stadion? Da li postoji prototip jednog huligana ili ce ta procena zavisiti od licnog iskustva i specificnog sistema vrednosti svakog ponaosob pripadnika javnog reda i mira koji obezbedjuje stadion?

Zanimljivo je da su glavni zagovaraci ovog Zakona bili upravo ljudi iz FSSCG. Prikrivajuci svu svoju korumpiranost, nebrojano puta pokazanu nesposobnost i neefikasnost, licemerno pokusavaju da odgovornost za propast domaceg fudbala prebace na navijace. Pitamo - gde je njihova odgovornost? Tacno je da su utakmice slabo posecene, ali to sigurno nije zbog navijaca. Da li neko danas dolazi na stadion zbog fudbala ili zbog atmosfere, ako se ima u vidu da su desavanja na tribinama cesto mnogo pozitivnija i sadrzajnija nego na samom terenu?

Cinjenica je da mi svojim prisustvom dajemo znacajan doprinos postojanju fudbala na ovim prostorima. Mi smo ti koji iz nedelje u nedelju, bez obzira na rezultate, kisu ili sneg dolazimo na stadione, dok vecina razocaranih ljubitelja fudbala ostaje kod kuce i prati utakmice Kalca, Primere ili Premijer lige. Nama je jasno da ovaj Zakon nista dobro nece doneti nasem fudbalu - niti ce kvalitet igre biti bolji, niti ce biti vece posecenosti, niti ce otac sa detetom doci na stadion da gleda fudbal. Igraci ce se prodavati, utakmice ce se namestati, a tribine stadiona ce biti potpuno prazne.

Bez namere da izbegnemo sopstvenu odgovornost (kolektivnu i licnu) i opravdamo ispade na stadionu, cilj nam je da upozorimo javnost da je potpuno besmisleno unistiti citavu ideju organizovanog navijanja i sve vrednosti koje ona sa sobom bosi. Pored ovakvog Zakona, malo toga nam je ostalo na raspolaganju. Unapred upozoravamo sve one koji su odgovorni oko kreiranja i usvajanja Zakona da ce ovakvim postupcima navuci jos vece nezadovoljstvo, a nas naterati da razlicitim vidovima protesta pokazemo koliko bi bilo koji klub ispastao bez nas navijaca.

Beograd, 2. jul

Navijacke grupe: Firma, United Force, Grobari i Delije

Saopstenje ludom radovanje.......
 DA VODIŠ DESET NULA, KU**C BI SE PESMA ČULA  FEDERACIJO!!!

Kizo znam ja sve to ali mislim da previse kasnimo i da smo trebali biti brzi ali ajde videcemo....
 DA VODIŠ DESET NULA, KU**C BI SE PESMA ČULA  FEDERACIJO!!!

SVAKA CAST NA SAOPSTENJU...S V A K A   C A S T     ! !! ! ! !

I to hoce da nam oduzmu, to srcano navijanje sto je uvek krasilo nase timove a POGOTOVO NAS DELIJE. Mi bez emocionalnih ispada na stadionima nebi bili ono sto jesmo.DELIJE.Ti koji to rade mozda misle da rade za dobrobit srpskog fudbala, a ne vide
koliki su krelci, tako samo mogu jos vise osiromasiti nas fudbal. Z I V E L E    D E L I J E ! ! !

Nekoliko puta sam bio da gledam svajcarki derbi Grasshopers - FC Z