Pojavom Punk muzike u Engleskoj1976/77 godine,nanovo ozivljava,pomalo vec i zboravljeni, skinhead kult,koji je svoju prvu expanziju zabelezio tokom 60-tih.Uz klasicno punk muziciranje,u modu se vraca i tipican skinhead imidz!Takva mesavina se nazivala "Streetpunk". U narednih par godina,"Streetpunk" sazreva i polako prerasta u Oi!Punk,ciju udarnu pesnicu su cinile grupe-bendovi poput: "The 4 Skins" , "The Last Resort" , "cockney Rejects",...
Poras popularnosti pomenutih grupa uslovljava i nagli rast broja skinsa na ulicama engleskih gradova.Neki od imenovanih sastava se,sto je karakteristicno za skinse,fanaticno poistovecuju sa fudbalskim klubovima za koje navijaju,kao i sa navijackim grupama kojima pripadaju.Obracuni fudbalskih navijaca na na koncertima Oi!Punk bendova nisu bili retkost.
Npr. nije bilo nesto neobicno kada-recimo-gomila Skinsa-navijaca West Ham United-a(The Firm,ciji su predvodnici bili clanovi benda "Cockney Rejects")m uleti na svirku benda "The Last Resort" (koji su,opet,ludacki privrzeni FC Millwall-u) i pregazi sve sto im se nadje na putu.
Standardni West Ham-ov igrac,Trevor Broking,smesi se sa omota jedenod prvih ploca benda "Cockney Rejects", i to odeven u majcu i sa salom "ICF"-a!On je na tom albumu pevao pratece vokale.


U nasoj zemlji,pocetak delovanja Skinsa se vezuje za 80-te i grad Novi Sad.Vecina "celavih momaka" nije bila tada politicki opredeljena,ali je predstavljala inventar na stadionima i Oi!Punk koncertima.
Govoreci o glavnom gradu,sve do sredine 80-tih,Skinhedsi su predstavljali pravi raritet.Prvi put se u vecem broju okupljaju 1987. godinr nastankom Oi!Punk benda "Uzbuna", koji je svojim izgledom i pretezno grobarskim repertoarom pesama,ubrzo skrenuo paznju javnosti na sebe.
Nedugo potom, FK Rad je izborio prvoligaski status,sto je iziskivalo i nastanak prve navijacke grupe(United Force) cije su jezgro cinili pretezno Skinhedsi ,okupljeni oko Oi!Punk benda "Klasni problem"! Iako su antikomunizam i srpski patriotizam oduvek krasili navijacke grupe iz prestonice,pojavom Uf i "Klasnog problema" oni se javno ispoljavaju na stadionima i koncertima istovremeno.
"Klasni problem" je iza sebe ostavio nekoliko demo-snimaka,ali cemo ih pamtiti kao inicijatore za pokretanje United force-a.Raspadom ovog benda,neki bendovi su se deklarisali kao UF pripadnici (Diverzanti,Zivotinje,...)

Nasuprot njima,na severnoj tribini naseg najveceg stadiona,redovno su se mogli vidjati pripadniciOi!Punk bendova kao sto su Direktori,Saht,BGD Produkt,... "Direktori" su popularnost stekli na taj nacin sto su na svoj prvi album uvrstili nekoliko pesama Zvezdinog severa.

Jasno je,nisu ni manjkale tuce navijaca na Oi!Punk koncertima.I danas se pamti poprilicno zestok & krvav obracun sledbenika bendova "Klasni problem"(United Force) i "Saht"(Delije).Ti sukobi polako jenjavaju usled nadaleko vecih opasnosti koje su se nadvijale nad srpskom nacijom.
Devedesete su bile te koje su donele bendove koji u svojim pesmama vrlo retko imaju temu vezanu za fudbal,navijace i dogadjaje na tribinama.
Takodje,decenija koja je za nama,karakteristicna je i po tome sto su se srpski skinhedsi sve vise organizovano pojavljivali kao navijaci nizerazrednih beogradskih klubova,tako da nije bila retkost sresti ih na manjim stadionima u vecem broju.
Primera radi,pripadnici "Dadow crew"-a (Skinsi koji se okupljaju kod pozorista Dadow) koji sacinjavaju mahom UF i Delije,mogu se videti zajedno,na tribini Fk "Hajduk Lion".  




Evo textova nekih pesama Oi!punk bendova,posvecenih klubovima i navijacima:


Mrzim Hajduk i Torcidu
mrzim tebe,Marjane
i sa sekirom u ruci
poklacu sve Splicane
Mrzim Zagreb i BadBlue Boys-e                 "DIREKTORI"
mrzim tebe Tudjmane
i sa sekirom u ruci
poklacu sve ustase

----- ------ -------- -------- ------- --------

Nedeljom uvek osisam se ja
nedeljom uvek kad idem na tekmu
nedeljom idem da prosipam krv
nedeljom idem da razbijam ljude.

Celzi,Celzi,Celzi,...

Nedeljom kada baklje se pale                "UZBUNA"
i hiljadu grla peva u glas
pobedu novu steci cemo lako
jer ceo Jug je sada uz vas!

Nedeljom idem da navijam ja
nedeljom idem na stadion JNA
nedeljom vise od drugih dana
nedeljom zivim za Partizana

------- -------- ------- --------- --------- ------

Otkrivas svoje istetovirane grudi
dok te na ulazu pretresaju panduri
oko vratasal,u stomaku pivo
svi na stadion,jer tamo je sve zivo!

Svi na stadion,Svi na stadion,...            "SAHT"

Samo za Zvezdu tebi srce kuca
u pijanoj masi od piva ti se stuca
pljujes dole na one plave pse
sta ti iko moze,sta ti iko sme??

--------------------------------------------------------------------------------


Ovaj tekst je prepisan iz "Kop"-a.On pokazuje kolika je tanka nit koja povezuje navijace,fudbal i Skinhead ideologiju.
Zanima me kako vi gledate na ovo gore????Sta prvo pomislite kada vidite Skinsa na tribini do vas???????Da li mislite da njima nije mesto na stadionu ili ne????Da cujemo vase razmisljanje o svemu gore navedenom!  

[/img]

evo vam link sa fotkama beogradskih skinsa
www.zbor.com
vezda ima neverovatan tim.......

Dovoljno je reci - kreteni. Pa je*ote Hitler je hteo sve da nas pobije a ti kreteni se loze na njega. Mislim  :batine . Hvala Bogu da takvih nema medju Delijama (barem ja ne znam ni jednog). Imaju oni svoju grupu na Banjici pa nek se tako hitlerisu.
umnjaju neki da bodrimo pogresan tim, i mrze nas zato sto uvek smo s'njim!!!

?? ????? ?????? ????? ?????? ?? ?? ???????? ?? ???????...  :zbunjen
?? ?? ?? ?? ????? ?????? ????????? ??? ?? ???? ?? ???????, ???, ?????, ???? ??????? ?? ?????? ?? ???????? ????????...
??????, ??????? ?? ?? ???????? ??? ????? ?? ???? ??????? ???? ? ?????? ????? ?????? (??? ???????, ??????? "United Force" ?? ????? ??????? ????? ?????????...
?????? ?? ??????? ????? ?? ???? ??????????, ?? ?? ??? ????? ?? ??? ? ?????? ? ??????? ? ?????? ? "?????????", ????, ????? ??? ???? ???? ???? ?? ???? ???????? ? ?? ???? ??????? ???? ?? ??? ?? ???? ?? ??????????...

????????!
???? ?.  ;pljuga
Кад Шавија завија,
ЦЕО СЕВЕР НАВИЈА

Ja licno imam nesto protiv onih koji furaju nazi fazon. A svi ostali skinsi su po meni ok i vazan deo tribine. Cak sam i ja poceo malo da furam na taj nacin samo mi se ne svidja moda jebes te uske lone. :D

Englezka hool moda rulez!!!

Jel tako Jack! namigivanje

Ok je da dolaze! Ali onda ako vec dolaze samo da navijaju kao i ostali navijaci, znaci da ne dele i ne sire svoju politiku na tribini i oko tribine, kao sto je slucaj na drugim evropskim stadionima. Na tribini navijaj za svoj tim a politiku siri kuci!

Iz  iskustva skinsi uvijek uvijek

jede li se to? :zbunjen
img]http://www.oaza.co.yu/sport/delije/galerija/02_03_male/0203_chievo_cz11_mala.jpg[/img]

Evo malo da ilustrujem textic! :ruke  ;pivo


U potpunosti se slazem sa Lovcem ,kako neko moze voljeti Hitlera kad nas je sve zelio poubijati,skinsi su kao navijaci previse okrenuti politici i to ne po
skliknimo s ljubavlju
Svetitelju Savi
Srpske crkve i škole
Svetiteljskoj glavi...

Ja ne znam za vas ali ja jos nisam cuo za "normalnog" nacistu. Apsolutno sam protiv toga da delim sa njima blio sta pa i tribinu. Savko ima prava na svoj fazon ali neke stvari su neprihvatljive i tacka.

Pa pre bi bio grobar nego nacista  :lol: .
umnjaju neki da bodrimo pogresan tim, i mrze nas zato sto uvek smo s'njim!!!

Nisi mogao viditi normalnoga nacista kad on ne postoji!!
Bar ne na ovim prostorima!
U njemackoj jos i moze proci ali i to su debili!
skliknimo s ljubavlju
Svetitelju Savi
Srpske crkve i škole
Svetiteljskoj glavi...

Sve te pojave se javljaju kao suprotnost onome sto preovlada u jednom drustvu. Npr. uopste nije cudno sto se pank pojavio i uzeo maha bas u jednoj krutoj i ustogljenoj Engleskoj, pa sto se hipi-pokret pojavio i najrasprostranjeniji bio bas u jednoj Americi, koja svojom vojnom silom seje smrt po celom svetu...itd.
Sve te pojave su normalne i neophodne su da bi se odrzala jedna ravnoteza. Nasuprot nasoj sirotinji, ovde se pojavio i sve je popularniji "fancy" fazon, prosetajte gradom i uvericete se...niko vise u ovom nasem gradu ne zeli da lici na klosara. :)

Све што желим рећи, да куцнуо је последњи час!
Не буде ли Звезде, тада неће бити ни нас!

Gresis Lucky silno gresis, pa pogledaj Glodare, svi lice na klosare  :D .
umnjaju neki da bodrimo pogresan tim, i mrze nas zato sto uvek smo s'njim!!!

Znaci ako neko ne zeli biti klo
skliknimo s ljubavlju
Svetitelju Savi
Srpske crkve i škole
Svetiteljskoj glavi...

Evo i mene nakon duzeg vremena. Lepa tema  :)  Skinsi, Hitler i nacizam, su tri razlicite stvari koje se u nekim stvarima povezane. Kao prvo svi smo mi bar malo u naci fazonu bili u poslednjih 10 godina ( Ubi, zakolji da Hrvat ne postoji, noz,zica,...). Hitler nije izmislio nacizam, toga je bilo i pre njega samo nije bilo tako formulisano. O tome da li su Nemci hteli da nas sve poubijaju mozemo do sutra komentarisati, mislim da su to hteli mogli su bez problema da urade kao sa jesama. Iskreno mislim da su hteli da naprave pre 60 godina ono sto ovi moroni danas rade. Istorija je malo cudna stvar, uci se samo price pobednika. I mi Srbi cemo biti zapamceni kao veliki nacisti, posle Milosevica, za ove na zapadu. Ja ne mogu reci da su nacisti za vreme II sv. rata bili u pravu jer sam ucio istoriju koju su pisali komunisti. Recimo, kada cujem nesto tipa "jebo vas Hitler" ( sto zvuci kao moja baba  :)  koja  kaze da su nas Nemci nisu dirali dok se nisu Partizani pojavili) ili "oni su hteli da nas pobiju", mislim da su to izjave koje su posledica posleratnog komunistickog ucenja. Ako malo neko logicno razmislja i pogleda okolnosti za vreme II sv. rata onda moze dosta toga da zakljuci, a da to nije ucio u skoli.

Svima treba da bude jasno da kod nas ni jedan skins ne voli vise Nemacku nego Srbiju. Nacizam nije stvoren samo za Nemce. Isto ce poljski skins gledati nacionalno pitanje Poljaka a ne nemaca. Jedino sto vezuje sve naci-skinse je ideologija. Svi vole svoju zemlju a ne Nemacku. Svastika je simbol nacizma, a ne Nemacke, zato je preuzeta od naci-skinsa.

Skinsi i tribina. To je malo tesko objasniti. U principu svi skinsi gotive tribinu. Recimo kod nas dosta skinsa ne ide na tekme zbog toga sto se "mi Srbi medjusobno delimo i mlatimo", dok bi na tekme reprezentacije Srbije isli sigurno. Takodje ima vise  skinsa: SHARP, naci, working class,bla, bla, bla,... koji ne dele ista misljenja, ali su u istom fazonu (celavi, cokule, polo majice, tregeri,fajerka,...).

Naravno da je skinsima mesto na tribini. Ne mozete ih izbaciti zbog njihovog politickog stava ili oblacenja. Imate dosta komunista, demokrata, demo-hriscana, radikala,... na vasoj tribini pa nemate nista protiv takvih, to je licna stvar. Vazno je vama kao grupi neko daje sve za Zvezdu. Takodje imate i dizelase ( valjda ima jos takvih ), pankere, rejvere, repere,... pa ih takodje ne biste izbacili sa tribine jer su oni ipak navijaci Zvezde.

p.s. gluposti su da skinsi sire politiku na tribini, u principu je to stvar pojedinca a ne cele grupe, isto kao sto ce neko da siri stavove radikalne, demokratske, ili neke druge stranke. Toga ima uvek, ne samo kod skinsa.

ziga oi, zaga oi, zigazagazigazaga oi! oi! oi! skins na stadionu?kako da ne...sieg!

???????, ?????? ??. ???????? ?? ???? ??????? ?? ?? ??????? ????? ?? ??????? ?? ????? ?????, ?????, ??????, ???????, ??????... ? ???? ? ????????...
??? ??? ???????? ????!
?????? ?? ?? ?? ???? ????? ???? ?? ???? ??????? ???? ? ?????? ?????? (??? ??? ??? ???????? ?? ????? ???????? ????? "United Force", ???? ?? ??? ??? ????????? ??? ?? ???? ???? ?????????, ??? ?????????.

?????, ?? ??? ?? ????????? ????? ??? ??????? ??? ????? ?????? ? ??? ??? ?????, ??? ??? "?????" ?? ??? ?????? ?? ??????? ??? ?? ??? ??? ???? ???? ?????? ?????? (????? 5-10% ?? ??????? ????? ????????, ???? ??????? ??? ??? ?? ????? ????? ????? ?? ???????, ? ????? ?? ??????)...
?????? ?? ???? ?? ?????? ???? ?????? ???????? ???? ???? ??? ??? ????? (??? ??? ???, ?????...), ???? ??? ?? "??????" ?? ?????? ?? ?? ????? (?? ??????) ? ?????? ?? ?????...
??? ?? ???????? ????, ?????? ?? ?? ????? ?? ??? ???? ?? ?????????? ??????????? ??? ?? ?? ???????, ? ?????????/??????? ??? ???? ???? ????? ?????????? ????? ????????? ????? ?? ???? ?? ?????? ??? ?? ????? ?? ???????...
???? ?? ???? ????? ??????? ??????, ???? ?? ?? ??????? ?? ???????? ??????? ??????? ?????? ????????? ???????! ???? ?????, ????????? ?? ? ?? ?????? ??? "????????", ??? ?? ???? ?????? ?? ?? ???? ?? ???? "???????" ?? ????????? ??? ?? ? ??? "????????", ? ???? ???? ?? ?? ???? ???? ?? ?? ??? ??????? ????????!

??? ?? ???? ??????????? ??????? ?????? ? ???????? ???????...
??????? ?? ??????? ???????? ???? ?????? ???? ?????? ? ????? - ???????? ?? ??????????, ???? ????????, ???? (????????)...
??? ?????????? ?? ????? ????? (??? ?? ???? ?????) ????, ??????? ???? ????? ?????!
?? ?????? ?????-?????? ???? ????? ???????? ??????? ???????? ?????? "???? ??, ???? ?????? ?? ?????? ?????? ???? ??? ???????? ?????? ????????"
??? ??????? ?? ????????? ?????? ?? ??, ???? - ?????? ?? ?????????? ?? ????????? ???????, ???? ??????, ?????? ????????????! ?????? ??? ?? ????? ?? ?? ???? ???????? ????????? ???? ??????? ? ?????????? ? ?? ?? ???? ??????? ?? ???? ??????? ????? ?? ???? ?? ?????? ???? ???? ?????????? ??????????? ????????, ?? ????? ???, ??? ???????? ? ????.
???, ??? ?? ?????????? ??? ?? ??????????, ?? ????? ???? ???? ??? ????, ???? ??? ?????? ?????...

?, ???, ????? ??? ?? "????????? ???? ????????", ?? ??? ???? ??????? ? ????? ?????? ?????? ?? ??????? ????????? ????????, ? ????? ?? ????? ?? ?? ?????? ????? ?? ?? ????? ???? ?????????? ? ????????????? (???? ? ??? ?????, ??????????, ??? ? ?????? :( )...

????????!
???? ?. ;pljuga
Кад Шавија завија,
ЦЕО СЕВЕР НАВИЈА

Ej,Hooligan 100% si u pravu!!!
Zivim ovde u Svabiji i znam dobro da Svabovi mrze komunizam,kao sto mi mrzimo ustase(to ti je poredjenje kao Drakula i krst).E sad sto se kod nas komunizam ukorenio do bola,pa nam oni j*base kevu u drugom svetskom ratu,dok smo mi furali ruski fazon tj. komunizam,niko nam nije kriv.Ja znam,od mojih pretaka,da su komunisti(nazalost,komunizmom zatrovani pojedini Srbi)pobili vise Srba u mom kraju(Pomoravlje)nego Nemci i Bugari zajedno.
Naravno Hooligan da si do j*ja u pravu,kad kazes da su istoriju pisali komunisti(tj.pobednici)ali istina ne moze da se pobije.Sem toga kraljevska vojska u otadzbini je bila zvanicna vojska nase domovine,a komunisti su bili ilegalci,koji su neistomisljenike likvidirali,a to kasnije pripisivali Chetnicima i ostalim kraljevskim formacijama.
Braco,pogledajte gde su sada takozvani gubitnici 2.Svetskog rata(Nemacka,iako je mrzim,jer sam u njoj)Italija,Japan,itd,a gde su "slavni pobednici"Rusija tj.bivsi Sovjetski savez,Srbija itd.Pa naravno je da su nas lagali i trovali lazima.