ИНИЦИЈАТИВА ЗА ДОБАР ФУДБАЛ
Тражење решења
Тражење решења за побољшање фудбалске лиге у оквиру наше земље, са ограниченим бројем клубова представља, готово сигурно, узалудан посао. Међутим...
Анализом фудбалских првенстава околних земаља: Мађарске, Румуније, Бугарске, Македоније и Грчке, долазимо до закључка да и ове земље имају скоро идентичне проблеме као и наша земља. Лиге се састоје од великог броја слабих клубова, при чему се највише 3-4 клуба издвајају својим квалитетом и у међусобним дуелима одлучују о челним позицијама.
Резултат такве лиге је мали број јаких утакмица, слаба заинтересованост гледалаца, слаб финансијски приход, осипање играчког кадра, неуиграност државне репрезентације и, самим тим, слаби резултати на међународном нивоу.
Решење се само намеће: стварање јединствене лиге - Панонско-балканске фудбалске лиге (ПБ лига).
ФОРМИРАЊЕ ЛИГЕ
ПБ лига би свој коначан облик добила након две такмичарске године.
ПРВА ГОДИНА
ПБ лига би се састојала из прве и друге лиге.
Прва лига би се формирала од по 4 најбоље пласирана тима поменутих земаља, и тиме би у старту имала 24 тима.
Друга лига би се састојала из групе Север, коју би сачињавале Маðарска, Румунија и СЦГ, и групе Југ коју би сачињавале Бугарска, Грчка и Македонија. Свака група би се формирала од по осам тимова пласираних од петог до дванаестог места сваке од наведених земаља. Тако би се формирале две групе друге лиге од по 24 тима.
ПРВА ЛИГА
Као што смо рекли, прва лига стартује прве године са 24 тима. Одиграва се 46 кола. Лигу напушта шест најлошије пласираних клубова. У лигу улазе првопласирани тимови обе групе друге лиге. Тиме прва лига на крају сезоне остаје са двадесет клубова.
ДРУГА ЛИГА
Обе групе друге лиге стартују прве године са 24 тима. Одиграва се 46 кола. У виши ранг такмицења одлазе првопласиране екипе. У сваку од група улазе првопласирани тимови националних првенстава земаља које сачињавају дату групу друге лиге. У сваку од група улазе сви тимови који напуштају прву лигу, а који су из земаља које ту групу èине.
Обе групе друге лиге на крају прве године напушта укупно 18 клубова. Зависно од тога из које земље потиèу тимови који напуштају прву лигу, сваку од група би напустило 6-12 тимова.
Обе групе друге лиге на крају сезоне остају са по двадесет тимова.
Неки од тимова који би сачињавали прву ПБ лигу:
Партизан
Црвена звезда
Olympiakos
AEK
Panathinaikos
PAOK
Dinamo Bucuresti
Steaua Bucuresti
MTK Hungária
Ferencvárosi
Levski (Sofia)
Litex (Lovech)
CSKA (Sofia)
Вардар Скопје
ДРУГА ГОДИНА
У другој такмичарској години у потпуности би био поновљен систем из прве године, с тим што би лиге имале по 20 клубова и одиграло би се 38 кола.
На крају друге године, свака од лига би остала са по 16 клубова.
Већ након друге године лиге би добиле свој коначан облик, како по броју, тако и по уједначености квалитета тимова.
ТРЕЋА ГОДИНА (коначан систем такмичења)
Прва лига и обе групе друге лиге имале би по 16 клубова. Одигравало би се 30 кола.
На крају такмичарске године из прве лиге би испадала два клуба, а у њу би се пласирали прваци обе групе друге лиге.
Из обе групе друге лиге би у националне лиге испало укупно 6 тимова. Зависно од тога из којих земаља потичу клубови који напуштају прву лигу, сваку од група би напустило од 2 до 4 клуба.
У другу лигу би се пласирали прваци националних првенстава.
НАЦИОНАЛНА ПРВЕНСТВА
На крају такмичарске године, у свакој од земаља би се организовало play off такмичење у којима би учествовало по 16 најбоље пласираних клубова. Подразумева се да је најбоље пласирани клуб једне земље онај који је остварио најбољи пласман у ПБ лиги. Тиме би се добили фудбалски прваци земаља које сачињавају ПБ лигу, а самим тим и клубови који представљају дате земље у међународним такмичењима.
На тај начин би се остварила потпуна припадност свих клубова искључиво националним фудбалским организацијама.
Сви клубови ПБ лиге задржали би обавезе према националним фудбалским организацијама, националним селекцијама, националним куповима итд.
ОДНОСИ СА УЕФА
УЕФА је удружење европских фудбалских асоцијација. Пошто се ван фудбалских организација наведених земаља ништа не би променило, УЕФА не би имала никаквог разлога да покуша да спречи формирање ове лиге. Такође, не би имало разлога да се тражи чланство у УЕФА за ПБ лигу по било ком основу.
УЕФА би ваљало обавестити о променама у начину такмичења, али сви тимови који би се такмиèили у ПБ лигама остваривали би чланство у УЕФА искључиво преко националних организација.
СТАРТОВАЊЕ ЛИГЕ
ПБ лига би могла да стартује јако брзо. Довољно је да фудбалски савези наведених земаља прихвате формирање лиге. Све остало (организација суђења, контроле...) је технички део посла који је много пута рађен.
ПОЛИТИЧКИ ЗНАЧАЈ
Навикли смо на овим просторима да многе ствари почињу од, некада, најбитније споредне ствари на свету. Повезивањем фудбалских лига Мађарске, Румуније, Бугарске, Македоније, Грчке и СЦГ, повећала би се повезаност и у многим другим сегментима живота. Временом би дошло и до веће привредне повезаности, што би за све земље имало велики значај.
ЗАКЉУЧАК
ПБ лига би јако брзо постала веома квалитетна лига, са доста занимљивих утакмица и са пуно ривалитета, како због јачине тимова, тако и због чињенице да они потичу из различитих земаља. Тиме би се публика привукла на стадионе, а касе клубова постале би далеко пуније.
Стварањем тако јаке лиге, која би се по квалитету ускоро мерила са најјачим европским лигама, повећало би се интересовање за фудбал уопште у земљама чланицама лиге, што би и национална првенства подигло на виши ниво.
О финансијским ефектима стварања ПБ лиге æе најбоље судити челни људи клубова.
Финансијским јачањем појединих клубова смањиће се одлив играча и створиће се услови за формирање нових искусних врхунских фудбалера.
Стварањем јаких домаћих клубова повећала би се уиграност националних селекција јер би велики део репрезентација чинили играчи тих клубова.
Тиме ће се и успеси на међународном нивоу учинити много реалнијим.
НАСТАНАК ИНИЦИЈАТИВЕ
Изнета идеја је настала крајем деведесетих година. Почетком 2001. је први пут објављена на Интернету. Тада је у гласању поводом ове идеје учествовало 1.124 посетилаца, при чему је 1.025 гласова дато за формирање лиге, а само 99 посетилаца је било против формирања лиге. Такоðе, велики број посетилаца се изјаснило да би посећивали утакмице Звезда - АЕК, Партизан - Олyмпиакос и сл.
http://www.delije-caffe.net/forum/viewto...85&start=0
Quote:Све је почело почетком деведесетих година и тај проблем свакако није од јуче. То је чињеница и нажалост суморна истина. Како се смањивао простор државе у којој живимо, тако нам је фудбалска лига бивала све слабија. Опао је квалитет и сада имамо такмичење које практично није право, оптерећено с многобројним проблемима и пропустима. Прва лига, или како се званично зове Меридијан супер лига Србије, је на нивоу друголигашког, па можда чак и трећелигашког такмичења у некадашњој великој Југославији. Али, то само није случај код нас, него и у свим осталим републикама.
Quote:Колико памтим, док сам играо у Црвеној звезди никада се није десило да не дочекамо пролеће у Европи, а сваке године смо играли у неком од тадашња три европска клупска такмичења. Јака лигашка конкуренција је сигурно допринела репутацији и угледу који је Звезда као највећи југословенски клуб уживала на Старом континенту. Касније, када сам обављао функцију директора, попели смо се и на врх, заокруживши тријумфима у Барију и Токију златни период